Απίστευτη γκέλα για την πρωτοπόρο της Ligue 1, Παρί Σεν Ζερμέν, καθώς αρκέστηκε στον βαθμό της ισοπαλίας, παραχωρώντας 1-1  στην ουραγό Κλερμόν, στο «Παρκ ντε Πρενς», για την 28η αγωνιστική. Ο Χαμπίμπ Κεϊτά άνοιξε το σκορ στο 32΄ για τους φιλοξενούμενους, για να αποτρέψει τα χειρότερα για την ομάδα του Λουίς Ενρίκε, ο Γκονσάλο Ράμος μέσα από την περιοχή, στο 86΄ μετά από εξαιρετική ασίστ του Κιλιάν Εμπαπέ. Οι Παριζιάνοι βρήκαν γκολ με τον Μαγιούλου, στις καθυστερήσεις του α΄ μέρους (45΄+6΄) όμως το γκολ ακυρώθηκε μέσω VAR για επιθετικό φάουλ.

Η Παρί που όπως αποδείχτηκε… σκέφτεται το πρώτο ματς με την Μπαρτσελόνα στο «Καμπ Νου» για τους «8» του Champions League, μετρά πλέον 63 βαθμούς και βρίσκεται στο +13 από τη δεύτερη Μπρεστ, έχοντας ένα παιχνίδι περισσότερο, ενώ η Κλερμόν είναι στην τελευταία θέση με 21 βαθμούς.

Η Λανς έχασε πολύτιμο έδαφος στη μάχη για τα κύπελλα Ευρώπης, καθώς παραχώρησε ισοπαλία 1-1 στην έδρα της στη μαχητική Χάβρη, στο πλαίσιο της 28ης αγωνιστικής της Ligue 1. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με τον Φρανκόφσκι (58′), αλλά στο 78ο λεπτό με το πέναλτι του Σαμπί η Χάβρη πήρε την ισοπαλία.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα και οι σκόρερ της 28ης αγωνιστικής και η βαθμολογία της Ligue 1 έχουν ως εξής:

Λιλ-Μαρσέιγ 3-1 (54΄ πέν. Ντέιβιντ, 71΄ Καμπελά, 84΄ Γκούντμουντσον – 81΄ αυτ. Ισμαϊλί)

Λανς-Χάβρη 1-1 (58′ Φρανκόφσκι-78′ πεν. Σαμπί)

Παρί Σεν Ζερμέν-Κλερμόν 1-1 (86΄ Ράμος – 32΄ Κεϊτά)