Η Βιγιαρεάλ πήρε το βαθμό της ισοπαλίας στο Βαγιέκας κόντρα στην τοπική Βαγιεκάνο με 1-1, για την 6η αγωνιστική της La Liga. Προηγήθηκε μάλιστα με τον Σόρλοτ στο 15ο λεπτό, αλλά αμέσως μετά οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν με τον Πέρες. Το «κίτρινο υποβρύχιο» μάλιστα αγωνίστηκε με δέκα παίκτες από το 78ο λεπτό με δέκα παίκτες, λόγω αποβολής του Αλμπέρτο Μορένο. Η αντίπαλος του Παναθηναϊκού στους ομίλους του Europa League αγωνίστηκε με τους: Γιόργκενσεν, Α. Μορένο, Μαντί, Αλμπιόλ, Φόιτ, Μπαένα (76′ Μοράλες), Παρέχο, Κομεσάνα (76′ Καπουέ), Σόρλοτ, Ζ. Μορένο (56′ Τρινκέιρος) και Πίνο.

Νωρίτερα, η Ρεάλ Σοσιεδάδ πάλεψε και τελικά κατάφερε να λυγίσει τη σθεναρή αντίσταση της Χετάφε, παίρνοντας δύσκολα τη νίκη με 4-3. Οι Βάσκοι προηγήθηκαν νωρίς με τον Κούμπο μόλις στο 2ο λεπτό, αλλά στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να πάρουν την πρωτοπορία με τα γκολ των Αλενά (39′) και Μαγιοράλ (45’+). Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι ανέδρασαν και έφθασαν στη νίκη με τα γκολ των Ογιαρθάμπαλ (61′, 88′) και Μέντες (67′), με τον Λατάσα να μειώνει απλά στο τελικό σκορ στις καθυστερήσεις.

Η 6η αγωνιστική:

Αλαβές-Αθλέτικ Μπιλμπάο 0-2 (18΄ Ινιάκι Γουίλιαμς, 76΄ Σανσέτ)

Τζιρόνα-Μαγιόρκα 5-3 (26΄ Λόπεζ, 33΄ Ντόβμπικ, 37΄ Μαρτίν, 45΄ Ερέρα, 57΄ Σάβιο – 4΄ Μουρικί, 89΄, +90΄ Πρατς)

Οσασούνα-Σεβίλλη 0-0

Μπαρτσελόνα-Θέλτα 3-2 (81΄,86΄ Λεβαντόφσκι, 89΄ Κανσέλο – 19΄ Λάρσεν, 76΄ Δουβίκας)

Αλμερία-Βαλένθια 2-2 (59΄,69΄ Αρίμπας – 14΄ Ντιέγκο Λόπεθ, 64΄ Γκουέρα)

Σοσιεδάδ-Χετάφε 4-3 (2′ Κούμπο, 61′ πεν., 80′ Ογιαρθάμπαλ, 67′ Μέντες-39′ Αλενά, 45’+ πεν. Μαγιοράλ, 90’+ Λατάσα)

Ράγιο Βαγεκάνο-Βιγιαρεάλ 1-1 (16′ Πέρες-15′ Σόρλοτ)