Συνολικά 21 Κύπελλα Πρωταθλητριών έχουν κατακτήσει η Ρεάλ Μαδρίτης (14) και η Μίλαν (7), οι ομάδες με τα περισσότερα τρόπαια στην Ιστορία του θεσμού.

Η τεράστια εμπειρία τους, σε συνδυασμό με τις νίκες τους στους πρώτους αγώνες των προημιτελικών, τις οδήγησε στους «4» του εφετινού Champions League. Η Ρεάλ με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Ροντρίγκο, νίκησε την Τσέλσι με 2-0 στο «Στάμφορντ Μπριτζ», σκορ με το οποίο είχε επικρατήσει και στη Μαδρίτη και έτσι θα συμμετάσχει για 32ο φορά σε ημιτελική φάση.

Η πολύ μεγάλη απόκρουση του Κουρτουά στο σουτ του Κουκουρέγια στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου ήταν η πιο κομβική φάση του αγώνα στον οποίο ο Τόνι Κρόος συμπλήρωσε 150 ματς στα κύπελλα Ευρώπης (137 στο Champions League).

Στο «Ντιέγκο Μαραντόνα» η Μίλαν απέδειξε ξανά ότι είναι η μοναδική ομάδα που έχει καταφέρει εφέτος να «στριμώξει» τη Νάπολι. Οι «ροσονέρι» πήραν ισοπαλία 1-1 (είχαν επικρατήσει 1-0 στον α΄ αγώνα) με τον Ζιρού να ανοίγει το σκορ στο 43΄ μετά από «μυθική» κούρσα 60 μέτρων του Ραφαέλ Λεάο. Νωρίτερα ο Γάλλος σκόρερ είχε χάσει πέναλτι (απέκρουσε ο Μερέ σε 22΄).

Πέναλτι έχασε και ο νέος σουπερ σταρ των «Παρτενοπέι», Κβίτσα Κβαρατσκέλια, καθώς ο Μανιάν απέκρουσε στο 82΄ και έτσι αποφεύχθηκε το… θρίλερ του τελευταίου δεκάλεπτου. Ο Όσιμεν ισοφάρισε, δευτερόλεπτα πριν το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή. Η Μίλαν επιστρέφει στους ημιτελικούς οποιασδήποτε διοργάνωσης μετά από 16 χρόνια και το 2007, όταν είχε κατακτήσει το τρόπαιο στον τελικό της Αθήνας.

Τσέλσι – Ρεάλ Μαδρίτης 0-2 (COSMOTE SPORT 2 HD)

Γκολ: 58′ Ροντρίγκο, 80′ Ροντρίγκο

Κίτρινες κάρτες: Κουκουρέγια, Τζέιμς, Μούντρικ – Μιλιτάο

Τσέλσι (Φρανκ Λάμπαρντ): Κέπα, Τζέιμς, Τσαλόμπα, Φοφανά, Τιάγκο Σίλβα, Κουκουρέγια (68′ Μούντρικ), Καντέ, Έντσο Φερνάντες (67′ Στέρλινγκ), Κόβατσιτς, Γκάλαχερ (67′ Ζοάο Φέλιξ), Χάβερτς (77′ Μάουντ).

Ρεάλ Μαδρίτης (Κάρλο Αντσελότι): Κουρτουά, Καρβαχάλ (82′ Νάτσο), Μιλιτάο, Αλάμπα (46′ Ρούντιγκερ), Καμαβινγκά, Κρόος (76′ Σεμπάγιος), Μόντριτς, Βαλβέρδε, Βινίσιους, Μπενζεμά (71′ Τσουαμενί), Ροντρίγκο (82′ Ασένσιο).

Νάπολι – Μίλαν 1-1

Γκολ: 43′ Ζιρού (Μίλαν), 90’+3 Οσιμέν (Νάπολι)

Κίτρινες κάρτες: Ντι Λορέντσο, Ολιβέιρα – Τονάλι, Μενιάν

Νάπολι (Λουτσιάνο Σπαλέτι): Μέρετ, Ντι Λορέντσο, Ραχμάνι (75′ Όστιγκαρντ), Ζέσους, Μάριο Ρουί (34′ Ολιβέιρα), Εντομπελέ (63′ Ελμάς), Λομπότκα, Ζιελίνσκι (75′ Ρασπαντόρι), Πολιτάνο (34′ Λοσάνο), Οσιμέν, Κβαρατσκέλια.

Μίλαν (Στέφανο Πιόλι): Μενιάν, Καλάμπρια, Κιάερ, Τομόρι, Τεό Ερναντέζ, Κρούνιτς, Τονάλι, Μπραχίμ Ντίας (59′ Μεσίας), Μπενασέρ, Λεάο (84′ Σελεμέκερς), Ζιρού (68′ Οριγκί).