Ο Ολυμπιακός, αν και τα βρήκε… σκούρα απέναντι στον Εργοτέλη, κατάφερε να πάρει εν τέλει τη νίκη με 3-0 σκορ στο «Καραϊσκάκη» για την 19η αγωνιστική της Super League.

Οι «ερυθρόλευκοι» νίκησαν πιο δύσκολα από ό,τι δείχνει το τελικό σκορ την κρητική ομάδα, η οποία έμεινε με εννέα παίκτες μετά τις αποβολές των Χίμπλινγκερ (54′) και Μπουχαλάκη (61′).

Το «γόρδιο δεσμό» για τους Πειραιώτες έλυσε στο 56΄ο -συνήθης ύποπτος στα τελευταία ματς- Μάρκο Πάντελιτς, ο Μέλμπεργκ με κεφαλιά στο 61’ διπλασίασε τα τέρματά τους, ενώ το τελικό 3-0  διαμόρφωσε στις καθυστερήσεις ο Φετφατζίδης.

Η ομάδα του Βαλβέρδε με τη σημερινή της επικράτηση επέστρεψε στις νίκες, καθώς προερχόταν από ήττα στην Ξάνθη. Μάλιστα, μείωσε στους δύο βαθμούς τη διαφορά της από τον πρωτοπόρο Παναθηναϊκό, ο οποίος δοκιμάζεται αύριο στο «Καυτανζόγλειο» απέναντι στη Δόξα Δράμας.

Ο αγώνας

Οι «ερυθρόλευκοι» ξεκίνησαν δυνατά την αναμέτρηση και έχασαν μεγάλη ευκαιρία να ανοίξουν το σκορ μόλις στο 8ο λεπτό, όταν ο Αμπντούν βρήκε πολύ ωραία τον Πάντελιτς στη μικρή περιοχή, ο Σέρβος έκανε το σουτ, αλλά ο Πίρσον απέκρουσε.

Τέσσερα λεπτά αργότερα (12΄), ο Ιμπαγάσα σέντραρε για τον Ντιόγκο, ο Βραζιλιάνος έπιασε την κεφαλιά, αλλά η μπάλα πέρασε δίπλα από το δοκάρι των φιλοξενούμενων.

Η ομάδα του Βαλβέρδε συνέχισε να έχει τα ηνία στο παιχνίδι κι έχασε ακόμη δύο ευκαιρίες πριν από τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου, με τον Πάντελιτς, στο 39΄ και στο 42΄ αλλά και στις δύο περιπτώσεις τα σουτ του Σέρβου έστειλαν την μπάλα άουτ.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε όπως και το πρώτο, με τους «ερυθρόλευκους» να πιέζουν για ένα τέρμα.

Στο 56ο λεπτό, η ομάδα της Κρήτης έμεινε με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Χίμπλιγκερ με δεύτερη κίτρινη κάρτα. Στο αμέσως επόμενο λεπτό, ο Μαρκάνο έκανε το γύρισμα μέσα στη μεγάλη περιοχή και ο Πάντελιτς άνοιξε το σκορ για τον Ολυμπιακό.

Πέντε λεπτά αργότερα, τα πράγματα έγιναν ακόμη πιο δύσκολα για τους φιλοξενούμενους, καθώς αποβλήθηκε και ο Μπουχαλάκης με δεύτερη κίτρινη για σκληρό μαρκάρισμα.

Οι «ερυθρόλευκοι» εκμεταλλεύτηκαν εκ νέου την αριθμητική υπεροχή, αυτή τη φορά με τέρμα του Μέλμπεργκ μετά από σέντρα του Αμπντούν, ενώ ανέβασαν τον δείκτη του σκορ στο 3-0 στο 90’ με ένα εξαιρετικό σουτ του Φετφατζίδη έξω από την περιοχή.

Κίτρινες: Αμπντούν, Παπάζογλου – Κατσικοκέρης, Μπουχαλάκης, Χίμπλινγκερ

Κόκκινες: Χίμπλινγκερ (54′), Μπουχαλάκης (61′)

Ολυμπιακός (Ερνέστο Βαλβέρδε): Μέγιερι, Μοδέστο, Μέλμπεργκ (83′ Παπάζογλου), Α. Παπαδόπουλος, Μαρκάνο, Ορμπάιθ, Μανιάτης, Ιμπαγάσα (69′ Μακούν), Αμπντούν (74′ Φετφατζίδης), Ντιόγκο, Πάντελιτς.

Εργοτέλης (Νίκος Καραγεωργίου): Πίρσον, Σαρρής, Χίμπλινγκερ, Δάρλας (51′ Γιαλούσης), Σασιασβίλ (55′ Τζανακάκης)ι, Μπουχαλάκης, Ολίσε, Κυριακίδης, Λεάλ, Κατσικοκέρης, Μπούντιμιρ (62′ Γιοβάνοβιτς)