Αυτοκτονία της Νάπολι στην προσπάθεια που καταβάλει για έξοδο στο Τσάμπιονς λιγκ αποτέλεσε η αποψινή ισοπαλία, 1-1, στο «Σαν Πάολο» με την Αταλάντα, που θα μπορούσε κάλλιστα να είναι ήττα.

Οι «Μπεργκαμάσκι» προηγήθηκαν στο 72΄ με τον Πινίγια και βρίσκονταν κοντά σε μια σπουδαία νίκη, αλλά ο Ζαπάτα ισοφάρισε στο 89΄ για τους «Παρτενοπέι», που αίφνης βρέθηκαν στην πέμπτη θέση.

Τη νίκη της 28ης αγωνιστικής έκανε η Σαμπντόρια, που με γκολ του Έντερ στο 65΄ νίκησε την Ίντερ με 1-0 και προσπέρασε τη Νάπολι ανεβαίνοντας τέταρτη, ενώ τρίτη είναι η Λάτσιο, που νίκησε τη Βερόνα 2-0 με τέρματα των Φελίπε Άντερσον στο 4΄ και Καντρέβα στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου.

Η Ρόμα συνήλθε γρήγορα από τον αποκλεισμό στο Γιουρόπα Λιγκ και με γκολ του Ντε Ρόσι στο 41΄ επιβλήθηκε εκτός έδρας της Τσεζένα 1-0 διατηρώντας τη δεύτερη θέση με ένα βαθμό διαφορά από τη Λάτσιο.

Η Ουντινέζε με βασικούς Καρνέζη και Κονέ, που σκόραρε το δεύτερο γκολ στο 62΄, αναδείχθηκε ισόπαλη 2-2 της Φιορεντίνα στο «Φρίουλι», με τον Βαγκέ να ανοίγει το σκορ στο 15΄, τον Μάριο Γκόμεζ να σκοράρει δις στο δίλεπτο 51΄-53΄ και τον Έλληνα διεθνή να διαμορφώνει το τελικό σκορ.

Η Τορίνο, τέλος, πέρασε νικηφόρα από την έδρα της ουραγού και καταδικασμένης Πάρμα, της οποίας επιβλήθηκε στο «Ένιο Ταρντίνι» 2-0 με γκολ των Λόπες στο 19΄ και Μπάσα στο 73΄.