Ο ΠΑΟΚ επικράτησε 86-78 του Ίκαρου στη Χαλκίδα, στο παιχνίδι που άνοιξε την αυλαία της 13ης αγωνιστικής της Α1. Ο «Δικέφαλος του Βορρά» έφτασε στην 8η νίκη του χαλαρώνοντας στο τέλος, καθώς στο 32’ βρέθηκε να προηγείται με 30 πόντους διαφορά (75-45)!

Για την ομάδα του Σούλη Μαρκόπουλου ξεχώρισε ο Τσαϊρέλης με 21 πόντους και ακολούθησαν οι Δέδας (13 π.), Κασελάκης (13 π.) και Χαραλαμπίδης (10 π.). Από την άλλη, ο Άσκα πέτυχε 20 πόντους για τους γηπεδούχους. Στο 16 σταμάτησε ο Γκαγκαλούδης, ενώ 10 πέτυχε ο Μανωλόπουλος.

Ο ΠΑΟΚ ήταν καλύτερος από το ξεκίνημα του αγώνα. Προηγήθηκε 5-8, με τον Χαραλαμπίδη να πετυχαίνει τους πρώτους του πόντους και ταυτόχρονα να περνά με αυτό το καλάθι και στη 10η θέση των σκόρερ όλων των εποχών στο πρωτάθλημα του ΕΣΑΚΕ, από το 1992 και μετά. Οι γηπεδούχοι ισορρόπησαν και πήραν το προβάδισμα (12-10). Ο ΠΑΟΚ χαμήλωσε το σχήμα του με τον Μαργαρίτη στην πεντάδα αντί του Μπόγρη, αλλά και τον Πέιν στη θέση του Χαραλαμπίδη, και επιβλήθηκε στο παιχνίδι, με αποτέλεσμα να προηγηθεί 19-25 στη λήξη του πρώτου δεκαλέπτου.

Το δεύτερο δεκάλεπτο ήταν μια αποθέωση για τον ΠΑΟΚ, που με επί μέρους σερί 9-29 δεν άφησε κανένα περιθώριο αντίδρασης στους γηπεδούχους και προηγήθηκε 28-54 στη λήξη του ημιχρόνου. Ο Κασελάκης με 10 πόντους και χωρίς να χάσει σουτ ήταν καθοριστικός στην προσπάθεια του ΠΑΟΚ να παγιώσει μια σημαντική διαφορά και, με βοήθεια από τον Τσαϊρέλη στην επίθεση και όλη την ομάδα σε άμυνα και επίθεση, ο ΠΑΟΚ με κάθε σχήμα είχε τον τρόπο να διατηρεί τον απόλυτο έλεγχο στο παιχνίδι.

Ο ρυθμός του αγώνα έπεσε στο τρίτο δεκάλεπτο, αλλά ο ΠΑΟΚ συνέχισε να έχει τον έλεγχο στο παιχνίδι. Στα μισά της τρίτης περιόδου ο ΠΑΟΚ ήταν στο +28 (30-58) και διατήρησε αυτή την απόσταση από τους γηπεδούχους ως το τέλος του δεκαλέπτου (45-69), για να μπει με απόλυτη ασφάλεια και στην τελευταία περιόδου του αγώνα. Με βολή του Μπόγρη ο ΠΑΟΚ έφτασε τη διαφορά στη μεγαλύτερη τιμή της (45-75), ξεκινώντας με σερί 0-6 το τέταρτο δεκάλεπτο. Η συνέχεια όμως ήταν διαφορετική, καθώς ένα ήρεμο παιχνίδι έγινε άνω κάτω, με τεχνικές ποινές στον ΠΑΟΚ, αντιαθλητικό φάουλ, με αποτέλεσμα οι γηπεδούχοι να μειώσουν στους 16 (59-75) στο 36ο λεπτό.

Αν και ο Κούπερ απάντησε αμέσως με τρίποντο (59-78), οι γηπεδούχοι με διαδοχικά τρίποντα κατάφεραν να μειώσουν ακόμη περισσότερο τη διαφορά (67-79), με λιγότερο από τρία λεπτά για το τέλος του αγώνα. Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να μειώσουν ακόμη και στους 5 πόντους (78-83), αλλά μέχρι εκεί.