Η απουσία του «λαβωμένου» Αλέξανδρου Σαμοντούροβ κόστισε στην Εθνική Εφήβων, η οποία δεν μπόρεσε να ξεπεράσει το εμπόδιο της Ιταλίας στη νοκ-άουτ φάση των «16» του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος που διεξάγεται στη Σμύρνη, γνωρίζοντας την ήττα με 64-55 και τον αποκλεισμό.

Η αστοχία της «γαλανόλευκης» ομάδας πίσω από τα 6,75μ. (23%), το… μπλακ-άουτ στην 3η περίοδο (18-8) και τα πολλά λάθη (19) δεν επέτρεψαν στην Ελλάδα να είναι ανταγωνιστική μέχρι τέλους απέναντι στους Ιταλούς, που είχαν σε μεγάλη μέρα τους Μορέτι (15π.), Βισίντιν (15π.) και Ινοσέντι (14π.).

Η Ελλάδα έμεινε στο ματς στην πρώτη περίοδο (16-16), όμως από τη 2η περίοδο η ομάδα του Ηλία Καντζούρη άρχισε να… βραχυκυκλώνει στην επίθεση, με τους Ιταλούς να παίρνουν προβάδισμα και να μην ξανακοιτάζουν… πίσω.

Τα δεκάλεπτα: 16-16, 33-25, 51-33, 64-55

ΙΤΑΛΙΑ (Αντρέα Καπομπιάνκο): Γκάλο 2, Μορέτι 15 (6 ασ., 6 ρ.), Σαλβιόνι 5, Βισίντιν 15 (6 ασ.), Καναβίνα 6, Ντελ’Άνα, Γκρέπι 2, Ινοσέντι 14 (2), Μαρανγκόν 3 (1), Σπαρπόνι 2, Στατζονέλι.

ΕΛΛΑΔΑ (Ηλίας Καντζούρης): Δήμου 6 (2), Ευσταθίου 4 (1), Κορκοντζέλος 13 (8ρ.), Λαγός 6, Ζούγκρης 8, Μπιλαλής 2, Καλατζής, Καλλιόντζης 1, Κωνσταντινίδης, Πλώτας 6 (1), Σπρίντζιος 9 (1).