Λίγες ώρες μετά την κλήρωση της Euroleague 2015-16, η διοργανώτρια Αρχή γνωστοποίησε το πρόγραμμα της κανονικής περιόδου της κορυφαίας ευρωπαϊκής διασυλλογικής διοργάνωσης, με τους «αιώνιους» του ελληνικού μπάσκετ να ενημερώνονται για την αφετηρία του φετινού τους ευρωπαϊκού «ταξιδιού».
Ο φιναλίστ της περασμένης αγωνιστικής περιόδου, Ολυμπιακός, θα αρχίσει τις υποχρεώσεις του (15-16/10) από το ΣΕΦ, όπου στην πρεμιέρα του 2ου ομίλου θα υποδεχθεί την Τσεντεβίτα Ζάγκρεμπ (Κροατία). Αντίθετα, για τον 3ο όμιλο ο Παναθηναϊκός θα έχει στην πρεμιέρα (15-16/10) συναντήσεις με… γνώριμα πρόσωπα και μάλιστα εκτός έδρας, καθώς καλείται χαλάσει τη… φιλοξενία της Λοκομοτίβ Κούμπαν του Γιώργου Μπαρτζώκα.
Οι «ερυθρόλευκοι» κλείνουν την «αυλαία» της κανονικής περιόδου (10η αγωνιστική, 17-18/12/2015) στο «σπίτι» τους, όπου θα υποδεχθούν την Αναντολού Εφές του Ντούσαν Ίβκοβιτς, ενώ οι «πράσινοι» στη Λιθουανία, απέναντι στη Ζαλγκίρις Κάουνας.
Το πρόγραμμα της κανονικής περιόδου στην Euroleague 2015-16 (δεν έχουν οριστεί ακριβείς ημερομηνίες και ώρες), έχει ως εξής:
1η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΉ (15-16/10/2015) 6η Αγωνιστική (19-20/11/2015)
1ος ΟΜΙΛΟΣ
Κίμκι (Ρωσία)-Ρεάλ Μαδρίτης (Ισπανία)
Ερυθρός Αστέρας (Σερβία)-Στρασμπούρ (Γαλλία)
Φενερμπαχτσέ Ούλκερ (Τουρκία)-Μπάγερν Μονάχου (Γερμανία)
2ος ΟΜΙΛΟΣ
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (ΕΛΛΑΔΑ)-Τσεντεβίτα Ζάγκρεμπ (Κροατία)
Λιμόζ (Γαλλία)-Αναντολού Εφές (Τουρκία)
Αρμάνι Μιλάνο (Ιταλία)-Λαμποράλ Κούτσα (Ισπανία)
3ος ΟΜΙΛΟΣ
Λοκομοτίβ Κουμπάν (Ρωσία)-ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (ΕΛΛΑΔΑ)
Καρσίγιακα (Τουρκία)-Μπαρτσελόνα (Ισπανία)
Ζιέλονα Γκόρα (Πολωνία)-Ζαλγκίρις Κάουνας (Λιθουανία)
4ος ΟΜΙΛΟΣ
Μάλαγα (Ισπανία)-Μπάμπεργκ (Γερμανία)
Νταρουσάφακα (Τουρκία)-Σάσαρι (Ιταλία)
ΤΣΣΚΑ Μόσχας (Ρωσία)-Μακάμπι Τελ Αβίβ (Ισραήλ)
2η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΉ (22-23/10/2015) 7η Αγωνιστική (26-27/11/2015)
1ος ΟΜΙΛΟΣ
Μπάγερν Μονάχου (Γερμανία)-Κίμκι (Ρωσία)
Στρασμπούρ (Γαλλία)-Φενερμπαχτσέ Ούλκερ (Τουρκία)
Ρεάλ Μαδρίτης (Ισπανία)-Ερυθρός Αστέρας (Σερβία)
2ος ΟΜΙΛΟΣ
Λαμποράλ Κούτσα (Ισπανία)-ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (ΕΛΛΑΔΑ)
Αναντολού Εφές (Τουρκία)-Αρμάνι Μιλάνο (Ιταλία)
Τσεντεβίτα Ζάγκρεμπ (Κροατία)-Λιμόζ (Γαλλία)
3ος ΟΜΙΛΟΣ
Μπαρτσελόνα (Ισπανία)-Ζιέλονα Γκόρα (Πολωνία)
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (ΕΛΛΑΔΑ)-Καρσίγιακα (Τουρκία)
Ζαλγκίρις Κάουνας (Λιθουανία)-Λοκομοτίβ Κουμπάν (Ρωσία)
4ος ΟΜΙΛΟΣ
Μακάμπι Τελ Αβίβ (Ισραήλ)-Μάλαγα (Ισπανία)
Σάσαρι (Ιταλία)-ΤΣΣΚΑ Μόσχας (Ρωσία)
Μπάμπεργκ (Γερμανία)-Νταρουσάφακα (Τουρκία)
3η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΉ (29-30/10/2015) 8η Αγωνιστική (3-4/12/2015)
1ος ΟΜΙΛΟΣ
Κίμκι (Ρωσία)-Ερυθρός Αστέρας (Σερβία)
Φενερμπαχτσέ Ούλκερ (Τουρκία)-Ρεάλ Μαδρίτης (Ισπανία)
Μπάγερν Μονάχου (Γερμανία)-Στρασμπούρ (Γαλλία)
2ος ΟΜΙΛΟΣ
Αρμάνι Μιλάνο (Ιταλία)-ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (ΕΛΛΑΔΑ)
Λιμόζ (Γαλλία)-Λαμποράλ Κούτσα (Ισπανία)
Αναντολού Εφές (Τουρκία)-Τσεντεβίτα Ζάγκρεμπ (Κροατία)
3ος ΟΜΙΛΟΣ
Ζιέλονα Γκόρα (Πολωνία)-Λοκομοτίβ Κουμπάν (Ρωσία)
Καρσίγιακα (Τουρκία)-Ζαλγκίρις Κάουνας (Λιθουανία)
Μπαρτσελόνα (Ισπανία)-ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (ΕΛΛΑΔΑ
4ος ΟΜΙΛΟΣ
Μάλαγα (Ισπανία)-Νταρουσάφακα (Τουρκία)
ΤΣΣΚΑ Μόσχας (Ρωσία)-Μπάμπεργκ (Γερμανία)
Μακάμπι Τελ Αβίβ (Ισραήλ)-Σάσαρι (Ιταλία)
4η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΉ (5-6/11/2015) 9η Αγωνιστική (10-11/12/2015)
1ος ΟΜΙΛΟΣ
Κίμκι (Ρωσία)-Στρασμπούρ (Γαλλία)
Ρεάλ Μαδρίτης (Ισπανία)-Μπάγερν Μονάχου (Γερμανία)
Ερυθρός Αστέρας (Σερβία)-Φενερμπαχτσέ Ούλκερ (Τουρκία)
2ος ΟΜΙΛΟΣ
Αρμάνι Μιλάνο (Ιταλία)-Τσεντεβίτα Ζάγκρεμπ (Κροατία)
Λαμποράλ Κούτσα (Ισπανία)-Αναντολού Εφές (Τουρκία)
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (ΕΛΛΑΔΑ)-Λιμόζ (Γαλλία)
3ος ΟΜΙΛΟΣ
Ζιέλονα Γκόρα (Πολωνία)-ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (ΕΛΛΑΔΑ)
Ζαλγκίρις Κάουνας (Λιθουανία)-Μπαρτσελόνα (Ισπανία)
Λοκομοτίβ Κουμπάν (Ρωσία)-Καρσίγιακα (Τουρκία)
4ος ΟΜΙΛΟΣ
Μάλαγα (Ισπανία)-Σάσαρι (Ιταλία)
Μπάμπεργκ (Γερμανία)-Μακάμπι Τελ Αβίβ (Ισραήλ)
Νταρουσάφακα (Τουρκία)-ΤΣΣΚΑ Μόσχας (Ρωσία)
5η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΉ (12-13/11/2015) 10η Αγωνιστική (17-18/12/2015)
1ος ΟΜΙΛΟΣ
Φενερμπαχτσέ Ούλκερ (Τουρκία)-Κίμκι (Ρωσία)
Μπάγερν Μονάχου (Γερμανία)-Ερυθρός Αστέρας (Σερβία)
Στρασμπούρ (Γαλλία)-Ρεάλ Μαδρίτης (Ισπανία)
2ος ΟΜΙΛΟΣ
Λιμόζ (Γαλλία)-Αρμάνι Μιλάνο (Ιταλία)
Αναντολού Εφές (Τουρκία)-ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (ΕΛΛΑΔΑ)
Τσεντεβίτα Ζάγκρεμπ (Κροατία)-Λαμποράλ Κούτσα (Ισπανία)
3ος ΟΜΙΛΟΣ
Καρσίγιακα (Τουρκία)-Ζιέλονα Γκόρα (Πολωνία)
Μπαρτσελόνα (Ισπανία)-Λοκομοτίβ Κουμπάν (Ρωσία)
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (ΕΛΛΑΔΑ)-Ζαλγκίρις Κάουνας (Λιθουανία)
4ος ΟΜΙΛΟΣ
ΤΣΣΚΑ Μόσχας (Ρωσία)-Μάλαγα (Ισπανία)
Μακάμπι Τελ Αβίβ (Ισραήλ)-Νταρουσάφακα (Τουρκία)
Σάσαρι (Ιταλία)-Μπάμπεργκ (Γερμανία)