Έχει καταφέρει να προκριθεί με όλους τους τρόπους, «γυρίζοντας» πάντα τα σε βάρος της δεδομένα. Η Βασιλεία ξανάκανε το… θαύμα της, παίρνοντας μία μεγαλειώδη πρόκριση στους «4» του Europa Conference League μετά τη νίκη της επί της Νις στην «Allianz Riviera» με 2-1 στην παράταση και μάλιστα με ανατροπή. Την ελβετική ομάδα περιμένει πλέον στα ημιτελικά η Φιορεντίνα για μία θέση στον τελικό της 7ης Ιουνίου στην Πράγα.

Η Νις μπήκε πολύ πιο δυνατά στο ματς και πήρε προβάδισμα πρόκρισης (μετά το 2-2 στην Ελβετία) με τον Λαμπόρντ στο 9′.

Η Βασιλεία όμως είχε υπομονή στο παιχνίδι της, κατάφερε να ισοφαρίσει στο 86′ με τον Ογκουστίν και να στείλει τον αγώνα στην παράταση, όπου «καθάρισε» την πρόκριση με μία εξαιρετική κεφαλιά ο Άνταμς στο 98ο λεπτό.