Τι κι αν βρέθηκαν πίσω στο σκορ; Έμπολι και Σαμπντόρια έφεραν τα πάνω κάτω και πήραν πολύτιμες νίκες επί των Φιορεντίνα και Βερόνα, αντίστοιχα, στο πλαίσιο της 14ης αγωνιστικής της Serie A.

Η Φιορεντίνα προηγήθηκε στο «Κάρλο Καστελάνι» με το 11ο φετινό τέρμα του Ντούσαν Βλάχοβιτς στο πρωτάθλημα, ωστόσο, στα τελευταία λεπτά η Έμπολι έφτασε στην ανατροπή. Ο Φίλιπο Μπαντινέλι, που είχε περάσει νωρίτερα ως αλλαγή στο ματς, ισοφάρισε στο 87’ και δυο λεπτά μετά ο Αντρέα Πιναμόντι διαμόρφωσε το τελικό 2-1.

Παρόμοιο σκηνικό και στο «Μαράσι» της Γένοβας. Ο Αντριάν Ταμέζε έβαλε μπροστά στο σκορ τους «Έλληνες» στο πρώτο ημίχρονο, αλλά το δεύτερο ήταν παράσταση για έναν ρόλο. Με τους Αντρόνιο Καντρέβα, Άλμπιν Έκνταλ και Νικολά Μούρου να βρίσκουν δίχτυα, η «Σαμπ» ξέφυγε για τα καλά από τη ζώνη του υποβιβασμού.