Η Κηφισιά ήταν η μεγάλη κερδισμένη των σημερινών (4/6) αναμετρήσεων για την 28η αγωνιστική του Β’ Ομίλου του πρωταθλήματος της Super League 2.

Η ομάδα του Γιάννη Πετράκη συνέτριψε με 5-1 την Επισκοπή και είδε, παράλληλα, την Καλλιθέα να ηττάται στην Ηλιούπολη. Έτσι, η διαφορά τους ανέβηκε στους πέντε βαθμούς, δυο «στροφές» πριν το φινάλε, με την άνοδο στη μεγάλη κατηγορία για το συγκρότημα των βορείων προαστίων να είναι πάρα πολύ κοντά.

Η Κηφισιά δεν είχε κανένα απολύτως πρόβλημα στην Κρήτη απέναντι στην υποβιβασμένη Επισκοπή. Τη «φιλοδώρησε» με πέντε τέρματα (10’ Νίκολας Αντερέγκεν, 23’πέν. Μιχάλης Κουιρουκίδης, 27’, 31’ Κυριάκος Μαζουλουξής, 65’ Ζόζεφ Νάα), ενώ είχε κι ένα δοκάρι σε προσπάθεια του Λεωνίδα Ποζατζίδη. Το γκολ της τιμής για την Επισκοπή σημείωσε ο Βασίλης Πολίτης (66’).

Την ίδια ώρα, στην Ηλιούπολη, η ομώνυμη ομάδα κέρδιζε με 1-0 την Athens Kallithea FC. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με δυνατό σουτ του Εμάνουελ Άντο στο 7’. Η ομάδα του Γιώργου Σίμου σπατάλησε τεράστια ευκαιρία να ισοφαρίσει στο 54’, όταν ο Κωνσταντίνος Περιστερίδης απέκρουσε το πέναλτι που εκτέλεσε ο Γιάννης Λουκίνας.

Σαν να μην έφτανε αυτό για τους φιλοξενούμενους, έμειναν και με παίκτη λιγότερο πέντε λεπτά αργότερα, με το 1-0 να μένει μέχρι τέλους αφού η προβολή του Λουκίνα στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων σταμάτησε στην αριστερή δοκό της εστίας του Περιστερίδη.

Σώθηκε το Αιγάλεω, στην Γ’ Εθνική η Προοδευτική

Στο «Σταύρος Μαυροθαλασσίτης», τέλος, με πανηγυρικό τρόπο το Αιγάλεω εξασφάλισε την παραμονή του στην κατηγορία και έστειλε την Προοδευτική στη Γ΄Εθνική.

Το «Σίτι» επιβλήθηκε με 2-1 του ήδη υποβιβασμένου ΠΑΟ Ρουφ, χάρη στα τέρματα των Δημήτρη Πολυχρόνη (7’) και Σπύρου Φουρλάνου (63’). Για τους φιλοξενούμενους μείωσε στις καθυστερήσεις ο Άγγελος Τασιούλης.