Αγγλία – Premier League

“Κόλλησε” στο 1-1 με την Τότεναμ, η Τσέλσι

Ισόπαλη 1-1 αναδείχθηκε η Τσέλσι στο “Στάμφορντ Μπριτζ” με την Τότεναμ. Οι “μπλε” του Φελίπε Σκολάρι άνοιξαν το σκορ στο 28′ με τον Μπελέτι, αλλά ο Ντάρεν Μπεντ ισοφάρισε στο τελευταίο λεπτό του πρώτου ημιχρόνου.

Στο δεύτερο παιχνίδι της ημέρας η Μάντσεστερ Σίτι “άλωσε” το “Στάδιο του Φωτός” και κέρδισε τη Σάντερλαντ με 3-0. Δύο γκολ πέτυχε ο Σον Ράιτ-Φίλιπς (50′, 59′) στην επιστροφή του στους “Πολίτες”, ενώ το σκορ είχε ανοίξει ο Άιρλαντ στο 45′.

Τέλος, η Άστον Βίλα με τη Λίβερπουλ αναδείχθηκαν ισόπαλες χωρίς γκολ.

Η αγωνιστική ολοκληρώνεται με το παιχνίδι της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ με τη Φούλαμ.

Τα αποτελέσματα της 3ης αγωνιστικής: Μπόλτον – Γουέστ Μπρομ 0-0, Έβερτον – Πόρτσμουθ 0-3, Χαλ – Γουίγκαν 0-5, Μίντλεσμπρο – Στόουκ 2-1, Γουέστ Χαμ – Μπλάκμπερν 4-1, Άρσεναλ – Νιουκάστλ 3-0, Τσέλσι – Τότεναμ 1-1, Σάντερλαντ – Μάντσεστερ Σίτι 0-3, Άστον Βίλα – Λίβερπουλ 0-0.

Η βαθμολογία: 1. Τσέλσι 7, 2. Λίβερπουλ 7, 3. Μάντσεστερ Σίτι 6, 4. Άρσεναλ 6, 5. Μίντλεσμπρο 6, 6. Γουέστ Χαμ 6, 7. Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 4, 8. Νιούκαστλ 4, 9. Μπλάκμπερν 4, 10. Χαλ 4, 11. Μπόλτον 4, 12. Άστον Βίλα 4, 13. Πόρτσμουθ 3, 14. Έβερτον 3, 15. Γουίγκαν 3, 16. Στόουκ 3, 17. Φούλαμ 3, 18. Σάντερλαντ 3, 19. Τότεναμ 1, 20. Γουέστ Μπρομ 1.

Ιταλία – Serie A

Με ήττα ξεκίνησε τις υποχρεώσεις της στο φετινό Καμπιονάτο η Μίλαν. Οι “ροσονέρι” έχασαν στην έδρα τους από τη Μπολόνια και δεν εκμεταλλεύτηκαν τις “γκέλες” της Ίντερ και της Ρόμα. Στο 18′ ο Ντι Βάιο άνοιξε το σκορ για τους φιλοξενούμενους και η Μίλαν ισοφάρισε σε 1-1 στο 41′ με τον Αμπροζίνι. Το 2-1 και τη νίκη στη Μπολόνια χάρισε στο 79′ ο Βαλιάνι. Στο “Ολίμπικο” η Ρόμα παραχώρησε ισοπαλία 1-1 στη Νάπολι, ενώ το σκορ της ημέρας πέτυχε η Λάτσιο, κερδίζοντας εκτός έδρας με 4-1 την Κάλιαρι.

Τα αποτελέσματα της 1ης αγωνιστικής: Ουντινέζε-Παλέρμο 3-1, Σαμπντόρια-Ίντερ 1-1, Μίλαν-Μπολόνια 1-2, Αταλάντα-Σιένα 1-0, Κάλιαρι-Λάτσιο 1-4, Κατάνια-Τζένοα 1-0, Κιέβο-Ρετζίνα 2-1, Ρόμα-Νάπολι 1-1, Τορίνο-Λέτσε 3-0, Φιορεντίνα-Γιουβέντους 1-1.

Η βαθμολογία: 1. Λάτσιο 3, 2. Τορίνο 3, 3. Ουντινέζε 3, 4. Μπολόνια 3, 5. Κιέβο 3, 6. Αταλάντα 3, 7. Κατάνια 3, 8. Νάπολι 1, 9. Φιορεντίνα 1, 10. Σαμπντόρια 1, 11. Γιουβέντους 1, 12. Ίντερ 1, 13. Ρόμα 1, 14. Μίλαν 0, 15. Ρετζίνα 0, 16. Παλέρμο 0, 17. Κάλιαρι 0, 18. Σιένα 0, 19.  Τζένοα 0, 20. Λέτσε 0.

Ισπανία – Primera Divizion

Την ήττα με 2-1 στο “Ριαθόρ” από την Ντεπορτίβο Λα Κορούνια γνώρισε η Ρεάλ Μαδρίτης. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο 26′ με τον Μίστα, ενώ ο Ρουντ Φαν Νίστελροϊ ισοφάρισε στο 47′ για τη “Βασίλισσα”. Το τελικό σκορ διαμόρφωσε ο Λόπο στο 58ο λεπτό.

Εκτός από τη Ρεάλ, την ήττα γνώρισε και η Μπαρτσελόνα. Οι Καταλανοί ηττήθηκαν με 1-0 από τη Νουμάνθια. Το γκολ που έκρινε την αναμέτρηση πέτυχε ο Μάριο στο 13ο λεπτό.

Τα αποτελέσματα της 1ης αγωνιστικής: Εσπανιόλ-Βαγιαδολίδ 1-0, Βαλένθια-Μαγιόρκα 3-0, Αθλέτικ Μπιλμπάο-Αλμερία 1-3, Ατλέτικο Μαδρίτης-Μάλαγα 4-0, Μπέτις-Ουέλβα 0-1, Σπόρτινγκ Χιχόν-Χετάφε 1-2, Σανταντέρ-Σεβίλη 1-1, Νουμάνθια-Μπαρτσελόνα 1-0, Οσασούνα-Βιγιαρεάλ 1-1, Λα Κορούνια-Ρεάλ Μαδρίτης 2-1.

Η βαθμολογία: 1. Ατλέτικο Μαδρίτης 3, 2. Βαλένθια 3, 3. Αλμερία 3, 4. Χετάφε 3, 5. Λα Κορούνια 3, 6. Νουμάνθια 3, 7. Ουέλβα 3, 8. Εσπανιόλ 3, 9. Οσασούνα 1, 10. Σεβίλλη 1, 11. Βιγιαρεάλ 1, 12. Σανταντέρ 1, 13. Ρεάλ Μαδρίτης 0, 14. Σπόρτινγκ Χιχόν 0, 15. Μπιλμπάο 0, 16. Βαγιαδολίδ 0, 17. Μπέτις 0, 18. Μπαρτσελόνα 0, 19. Μαγιόρκα 0, 20. Μάλαγα 0.

Γερμανία – Bundesliga

Ένα εύκολο απόγευμα πέρασε η Μπάγερν Μονάχου, κερδίζοντας με 4-1 τη Χέρτα. Οι Βαυαροί άνοιξαν το σκορ στο 12′ με τον Λούκα Τόνι και στο 54′ ο Λαμ “έγραψε” το 2-0. Δύο λεπτά αργότερα, ο Σβάινσταϊγκερ σημείωσε από την άσπρη βούλα του πέναλτι το 3-0, ενώ στο 70′ ο Κλόζε ανέβασε το δείκτη του σκορ σε 4-0. Το μόνο που κατάφερε η Χέρτα ήταν να μειώσει σε 4-1 στο 84′ με τον Πάντελιτς.

Τα αποτελέσματα της 3ης αγωνιστικής: Καρλσρούη-Κολωνία 0-2, Αρμίνια Μπίλεφελντ-Αμβούργο 2-4, Λεβερκούζεν-Χόφενχαϊμ 5-2, Γκλάντμπαχ-Βέρντερ Βρέμης 3-2, Κότμπους-Ντόρτμουντ 0-1, Σάλκε-Μπόχουμ 1-0, Βόλφσμπουργκ-Αϊντραχτ Φρανκφούρτης 2-2, Μπάγερν Μονάχου-Χέρτα Βερολίνου 4-1, Στουτγκάρδη-Ανόβερο 2-0.

Η βαθμολογία: 1. Σάλκε 7, 2. Αμβούργο 7, 3. Ντόρτμουντ 7, 4. Λεβερκούζεν 6, 5. Στουτγκάρδη 6, 6. Χοφενχάιμ 6, 7. Μπάγερν Μονάχου 5, 8. Βόλφσμπουργκ 5, 9. Κολωνία 4, 10. Χέρτα 4. 11. Γκλάντμπαχ 3, 12. Καρλσρούη 3, 13. Βέρντερ Βρέμης 2, 14. Αρμίνια Μπίλεφελντ 2, 15. Άϊντραχτ Φρανκφούρτης 2, 16. Κότμπους 1, 17. Ανόβερο 1, 18. Μπόχουμ 1.

Σκωτία – Premier League

Κέρδισαν το “Old Firm” οι Ρέιντζερς

Οι Ρέιντζερς ήταν οι νικητές στο πρώτο “Old Firm” της Σκωτσέζικης Πρέμιερ Λιγκ. Οι “Προτεστάντες” επικράτησαν με 4-2 στο “Παρκ Χεντ” της Σέλτικ και την προσπέρασαν στη βαθμολογία.  Οι “μπλε” της Γλασκόβης άνοιξαν το σκορ στο 37′ με τον Κουζέν, αλλά οι “καθολικοί” δύο λεπτά αργότερα ισοφάρισαν με τον Γιώργο Σαμαρά. Στο 53′ ο Μίλερ έδωσε και πάλι στους φιλοξενούμενους, ενώ στο 63′ ο Άνταμ και στο79′ και πάλι ο Μίλερ, ανέβασαν το δείκτη του σκορ σε 4-1. Η Σέλτικ το μόνο που κατάφερε, ήταν να μειώσει στο 90′ σε 4-2 με τον Νακαμούρα. Οι δύο ομάδες τελείωσαν την αναμέτρηση με δέκα παίκτες, λόγω αποβολής των Φένεγκοορ οφ Χέσελινκ και Κουζέν αντίστοιχα.

Τα αποτελέσματα της 4ης αγωνιστικής: Νταντί Γιουν.-Κιλμάρνοκ 0-2, Φόλκερκ-Ινβερνές 1-2, Χάμιλτον-Χαρτς 1-2, Χιμπέρνιαν-Μάδεργουελ 0-1, Σεντ Μίρεν-Αμπερντίν 0-1, Σέλτικ-Ρέιντζερς 2-4.

Η βαθμολογία: 1. Ρέιντζερς 10, 2. Κιλμάρνοκ 10, 3. Χαρτς 9, 4. Σέλτικ 7, 5. Ινβερνές 7, 6. Αμπερντίν 7, 7. Χάμιλτον 6, 8. Μάδεργουελ 4, 9. Χιμπέρνιαν 4, 10. Νταντί Γιουνάιτεντ 2, 11. Σεντ Μίρεν 1, 12. Φόκερκ 0.

Δανία – Α League

Πρώτη νίκη η Νόρτζελαντ

Την πρώτη της νίκη στο φετινό πρωτάθλημα Δανίας πήρε η αντίπαλος του Ολυμπιακού στο Κύπελλο ΟΥΕΦΑ, Νόρτζελαντ, καθώς επικράτησε με 3-0 στην έδρα της Άαρχους. Ο επιθετικός Νίκλας Πέντερσεν σημείωσε τα δύο πρώτα γκολ στο 5′ και 64′ με πέναλτι, ενώ το 3-0 διαμόρφωσε στις καθυστερήσεις ο Μάρτιν Μπέρνμπουργκ.

Τα αποτελέσματα της 6ης αγωνιστικής: Οντένσε-Ράντερς 2-1, Άαρχους-Νόρτζελαντ 0-3, Έσμπιεργκ-Χόρσενς 0-1, Σόντεριλαντ-Άαλμποργκ 1-2, Μπρόντμπι-Κοπενχάγη 1-0.

Ολλανδία – Eredivisie

Με το δεξί άρχισε τις υποχρεώσεις της στο πρωτάθλημα Ολλανδίας η Αϊντχόφεν, συντρίβοντας με 5-1 εκτός έδρας την Ουτρέχτη. Για τους φιλοξενούμενους σκόραραν από δύο φορές οι Αφελάι (41′, 49′), Κόβερμαρς (45′, 77′) και Αμραμπάτ (45′), ενώ το γκολ της τιμής για την Ουτρέχτη σημείωσε ο Ουίτερλου στο 90′. Από την άλλη, τόσο ο Άγιαξ, όσο και η Φέγενορντ έχασαν από Βίλεμ και Χέρκουλες με 2-1 και 3-1 αντίστοιχα.

Τα αποτελέσματα της 1ης αγωνιστικής: Φίτεσε-Γκρόνινγκεν 0-4, Ουτρέχτη-Αϊντχόφεν 1-5, Βίλεμ-Αγιαξ 2-1, Ναϊμέγκεν-Ντε Γκράαφσαπ 2-0, Ρόντα-Τβέντε 1-1, Φόλενταμ-Χέρενφεν 2-3, Χέρκουλες-Φέγενορντ 3-1, Σπάρτα Ρότερνταμ-Ντεν Χάαγκ 2-5, Άλκμαρ-Μπρέντα 1-2.

Η βαθμολογία: 1. Αϊντχόφεν 3, 2. Γκρόνιγκεν 3, 3. Ντεν Χάαγκ 3, 4. Ναϊμέγκεν 3, 5. Χέρκουλες 3, 6. Βίλεμ 3, 7. Χέρενφεν 3, 8. Μπρέντα 3, 9. Τβέντε 1, 10. Ρόντα 1, 11. Άλκμααρ 0, 12. Φόλενταμ 0, 13. Άγιαξ 0, 14. Φέγενορντ 0, 15. Ντε Γκράαφτσαπ 0, 16. Σπάρτα Ρότερνταμ 0, 17. Φίτεσε 0, 18. Ουτρέχτη 0.