Σε… υγιεινό περίπατο μετέτρεψε η Ρωσία τον πρώτο της αγώνα στο Euro 2012.

Η ομάδα του Ντικ Άντβοκαατ συνέτριψε με 4-1 την Τσεχία, στην πρεμιέρα του 1ου ομίλου της διοργάνωσης, κάνοντας έτσι «ποδαρικό» με το δεξί στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα.

Η «αρκούδα», η οποία έπαιξε άριστα το παιχνίδι των αντεπιθέσεων στο πρώτο μέρος, προηγήθηκε στο 16’ με γκολ του Ντζαγκόεφ, ενώ οκτώ λεπτά αργότερα ο Σιρόκοφ διπλασίασε τα τέρματά της.

Στη συνέχεια οι Τσέχοι αντέδρασαν και κατάφεραν να μειώσουν στο 32’ με τον Πιλάρ, αλλά μέχρις εκεί.

Κι αυτό γιατί στο τελευταίο 15λεπτο του παιχνιδιού ο Παβλιουτσένκο πήρε την κατάσταση στα… πόδια του με δύο προσωπικά του τέρματα (78′, 82′) μετέτρεψε σε θρίαμβο τη νίκη της ομάδας του.

Ρωσία-Τσεχία 4-1

Γκολ: 16′ Ντζαγκόεφ, 24′ Σιρόκοφ, 78′, 82′ Παβλιουτσένκο – 52′ Πιλάρ

Ρωσία (Ντικ Αντβοκατ): Μαλαφέεφ, Ανιούκοφ, Ιγκνασέβιτς, Ζιρκόφ, Μπερεζούτσκι, Σιρόκοφ, Ντενίσοφ, Ζιριάνοφ, Ντζαγκόεφ, Αρσάβιν, Κερζάκοφ