Την ήττα με 1-0 σκορ γνώρισε η Τσέλσι την Πέμπτη στον πρώτο αγώνα της με τη Στεάουα στο Βουκουρέστι, για τη φάση των «16» του Europa League.

H ομάδα του Ράφα Μπενίτεθ απείλησε ελάχιστα τους Ρουμάνους και εν τέλει βρέθηκε να χάνει, μετά το εύστοχο πέναλτι του Ρουσέσκου στο 34ο λεπτό.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι «μπλε» προσπάθησαν να ισοφαρίσουν ωστόσο όλοι οι διάδρομοι προς την εστία των γηπεδούχων ήταν κλειστοί με αποτέλεσμα να διατηρηθεί το 1-0 υπέρ των γηπεδούχων.

Στεάουα Βουκουρεστίου: Ταταρουσάνου, Ζουκαλά, Πίντιλι (58’ Πρεπελίτα), Τσίπτσιου, Τάνας (82’ Λεάντρο), Λατοβλέβιτσι, Ράπα, Σίρισες, Ρουσέσκου (90’ Γκάρδος), Μπουρσεάνου, Πόπα.

Τσέλσι: Τσεχ, Ιβάνοβιτς, Τέρι, Λουίζ, Μπέρτραντ, Μπεναγιούν (64’ Μάτα), Μίκελ, Λάμπαρντ, Όσκαρ, Αζάρ (75’ Μαρίν), Τόρες.