Ο Πλατανιάς ήταν ο μεγάλος κερδισμένος της πρεμιέρας των πλέι οφ ανόδου της Football League.

Η ομάδα των Χανίων, χάρη στο πέναλτι του Ναζλίδη στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων, επικράτησε με 3-2 της Παναχαϊκής στην Πάτρα και πέρασε στην κορυφή της βαθμολογίας, εκμεταλλευομένη τη λευκή ισοπαλία (0-0) στο ματς της Καλλιθέας με την ΑΕΛ Καλλονής στο «Ελ Πάσο».

Το παιχνίδι στο δημοτικό στάδιο της Αγυιάς ήταν συναρπαστικό με διαρκείς εναλλαγές συναισθημάτων.

Στο 12΄ ο Ντίνας έδωσε προβάδισμα στους Αχαιούς, ωστόσο στο 25΄ ο Μαραγκουδάκης ισοφάρισε σε 1-1. Ένα λεπτό πριν τη λήξη του ημιχρόνου, ο Ναζλίδης με σουτ έκανε το 2-1 για το συγκρότημα του Γιάννη Χατζηνικολάου, με τους Πατρινούς να φτάνουν στην ισοφάριση στο 53΄ με τον Βλασσόπουλο.

Το παιχνίδι πάντως έμελλε να είναι ήταν εξίσου επεισοδιακό κι εκτός αγωνιστικού χώρου. Οι αποφάσεις του Μακεδόνα ρέφερι εξόργισαν τους Πατρινούς, με τον ισχυρό άνδρα τους, Αλέξη Κούγια να επιτίθεται στο διαιτητικό τρίο μετά το σφύριγμα της λήξης του πρώτου ημιχρόνου.

Κίτρινες: Θεοδωρέλλης, Ανδρούτσος, Άντονι, Κωνσταντινίδης, Ουρτάδο, Φούφουλας, Κοιλιάρας – Κουρτεσιώτης

Παναχαϊκή (Παπακώστας): Πουρής, Σπίνουλας (69′ Κωνσταντινίδης), Κοιλιάρας, Θεοδωρέλλης (83′ Σκαρτσίλας), Ιωάννου, Άντονι, Πετρόφ, Βλασσόπουλος, Ντίνας, Ουρτάδο (75′ Φούφουλας), Ατματζίδης

Πλατανιάς (Χατζηνικολάου): Λαζαρίδης, Μανουσάκης, Κουρτεσιώτης, Τζανής, Δημήτρης, Δέντσας, Γκονσάλες, Μιρτσέτα (88′ Μαραγκός), Ναζλίδης, Μαραγκουδάκης, Πάγκαλος (69′ Μαρτσάκης)

Καλλιθέα (Παντέλης): Τακίδης, Σταύρου, Μιχαλόπουλος (68′ Πρίπου), Αρβανίτης, Μουσταφίδης, Αρκούδας, Ηρακλής, Κουτρουμπής, Κατσίκης (80′ Ματσούκας), Φαρινόλα (85′ Φουντουκίδης), Μαρουκάκης

ΑΕΛ Καλλονής (Ματζουράκης): Μάππας, Κριπιντίρης, Καρακώστας, Μήτσης, Χατζόπουλος, Χωριανόπουλος (75′ Τραορέ), Μαρσέλο, Ντος Σάντος (82′ Ζουρούδης), Λεοζίνιο, Γάλας (55′ Μανουσάκης), Μανούσο