Αυτοκτονία άνευ προηγουμένου για τη Λίβερπουλ, η οποία αν και προηγήθηκε με 3-1 στην έδρα της Μπόρνμουθ, εν τέλει γνώρισε την ήττα με 4-3 σκορ!

Πριν καν συμπληρωθούν 25 λεπτά η ομάδα του Κλοπ έδειξε να καθαρίζει το παιχνίδι, με τα γκολ των Μανέ και Οριγκί, ωστόσο ο Γουίλσον μείωσε με πέναλτι, πριν ο Τσαν δώσει εκ νέου «αέρα» δύο τερμάτων στους «ρεντς» με όμορφο φαλτσαριστό σουτ στο 64’.

Πάντως στο καταστροφικό για τη Λίβερπουλ τρίλεπτο (76’-79’) οι Φρέιζερ και Κουκ ισοφάρισαν σε 3-3 ενώ στις καθυστερήσεις ο Ακέ έκανε την ολική ανατροπή, αφήνοντας άναυδους τους ανθρώπους των φιλοξενούμενων.

Μετά από αυτήν την απίστευη γκελα η ομάδα του Κλοπ έμεινε στους 30 βαθμούς και πλέον απέχει 4 πόντους από την πρωτοπόρο Τσέλσι.