Στην Πυλαία, ο Κώστας Βασιλειάδης ηγήθηκε του ΠΑΟΚ και μαζί με τη νίκη της ΑΕΚ στη Λιθουανία, οι  δύο «Δικέφαλοι» του ελληνικού μπάσκετ προχώρησαν με νίκες στην 5η αγωνιστική του Γιούροκαπ, σε αντίθεση με τον Αρη που ηττήθηκε στην Τουρκία.

Η απόδοση του Βασιλειάδη σε 33 λεπτά (13/13 β., 2/2 δ., 3/6 τρ.) έπαιξε καταλυτικό ρόλο στη νίκη του ΠΑΟΚ κόντρα στη Λιέτουβος Ρίτας (81-76), η οποία ήταν καλύτερη στο τρίτο δεκάλεπτο, αλλά οι γηπεδούχοι είχαν την απαιτούμενη ψυχραιμία και αποφασιστικότητα για τη δεύτερη νίκη τους στον 5ο όμιλο. Στο τελευταίο δεκάλεπτο, ο Χάτσερ συμπλήρωσε ιδανικά την επιθετική παραγωγικότητα του Βασιλειάδη.

ΠΑΟΚ: Τέπιτς 10 (1), Βασιλειάδης 26 (3), Κακαρούδης 2, Τσόχλας 3 (1), Δέδας, Μαργαρίτης 7 (1), Σχορτσανίτης 8, Ντούβνιακ 3 (1), Μάρκοβιτς 5 (1), Χάτσερ 17 (2).
ΛΙΕΤΟΥΒΟΣ: Γιουσκεβίτσιους 2, Λουκάουσκις 2, Λαπροβίτολα 10 (1), Λαβρίνοβιτς 13 (1), Γκαΐλιους 17 (3), Ορελικ 9 (1), Γιαναβίτσιους 5 (1), Καβαλιάουσκας 2, Ρουνκάουκας 8 (2), Γιούτσικας 2, Γκεντράιτις.

Η αδυναμία του Άρη να ελέγξει τα ριμπάουντ (22-45) κυρίως στα επιθετικά (4-19) και η έλλειψη διάρκειας σε άμυνα και επίθεση (με εξαίρεση το τρίτο δεκάλεπτο που σημείωσε 30 πόντους) δεν επέτρεψαν στους Θεσσαλονικείς να διεκδικήσουν τέταρτη διαδοχική νίκη στο Eurocup και ηττήθηκαν από την Μπάνβιτ (96-84), στην Πάνορμο.

ΜΠΑΝΒΙΤ: Ουλουσόι, Φόρτσον 13 (1), Τζόνσον 27 (5), Σλότερ 14 (1), Τζεσίμ, Στέφενς, Σίμονς 11 (1), Βίντμαρ 24, Μόρμαν 5 (1), Αλτουμπέι, Γιλντιρίμ 2.
ΑΡΗΣ: Ξανθόπουλος 4, Πελεκάνος 7 (1), Τσούπκοβιτς, Ουάιτ 8 (2), Ουότερς 20 (4), Ζάρας 3 (1), Χάγκινς 10, Κοέν 14 (1), Μούρτος 2, Σίμτσακ, Μακ Νιλ 16 (4).