Την τρίτη νίκη μακριά από το γήπεδό του πανηγύρισε η ομάδα του Πανιώνιου. Οι «κυανέρυθροι» επικράτησαν 62-58 της Καβάλας στο κλειστό της Καλαμίτσας, σε παιχνίδι για τη 15η αγωνιστική της Α1 και ανάγκασαν τους «Αργοναύτες» στην πέμπτη εντός έδρας ήττα τους.

Οι δύο ομάδες στο πρώτο δεκάλεπτο συμβάδιζαν στο σκορ και η πρώτη περίοδος ολοκληρώθηκε με τον Πανιώνιο να προηγείται 17-15. Στο δεύτερο μέρος, η Καβάλα με σερί 7-0 βρέθηκε στο 12’ μπροστά στο σκορ με 22-17. Η απάντηση του Πανιώνιου ήταν άμεση και οι «κυανέρυθροι» με σερί 8-0 ανέκτησαν το προβάδισμα και προηγήθηκαν 25-22, κλείνοντας την περίοδο στο +4 (29-33).

Στην τρίτη περίοδο οι δύο ομάδες πάλεψαν κάτω από τα δύο καλάθια και ο Πανιώνιος κατάφερε μέχρι το 30’ να διατηρήσει το προβάδισμα (45-47), έχοντας κορυφαίο τον Δήμο Ντικούδη. Στον επίλογο οι φιλοξενούμενοι με σφικτή άμυνα και σωστές επιλογές στην επίθεση, έφτασαν στην τελική νίκη με 62-58.

Τα δεκάλεπτα: 15-17, 29-33, 45-47, 58-62.

Καβάλα (Κώστας Πιλαφίδης): Γκούστας 3, Ντάνιελς 13 (1), Μάρτιν 13 (3), Κέκελης 3 (1), Λόλας, Γκαγκαλούδης 8 (1), Αμάγκου, Καβαλιάουσκας 13, Κούβελας, Αγγελακόπουλος 5.

Πανιώνιος (Αλεξάνταρ Τριφούνοβιτς): Ξανθόπουλος, Τσβέτκοβιτς 2, Ζορόσκι 2, Γεωργαλής, Μπάξτερ 4, Καλαμπόκης 11, Μάιλς 12, Ραϊτσεβιτς 10 (1), Ντικούδης 12, Κένταλ 2, Γιαννούλης 7.