Ακόμα πιο κοντά στην επιστροφή της στο Champions League μετά από δέκα χρόνια, βρίσκεται η Ρεάλ Σοσιεδάδ. Η ομάδα του Ιμανόλ νίκησε 2-1 την Μπαρτσελόνα στο «Καμπ Νου» για πρώτη φορά μετά από το 1991, χάλασε το «πάρτι» για τη στέψη της πρωταθλήτριας και έχει αποκτήσει πολύ μεγάλο προβάδισμα για την 4η θέση, πίσω από Μπάρτσα, Ρεάλ και Ατλέτικο Μαδρίτης. Τα γκολ πέτυχαν ο Μίκελ Μερίνο στο 5ο λεπτό και ο Νορβηγός Αλεξάντερ Σέρλοτ στο 72΄, μείωσε ο Λεβαντόφσκι το 90΄ για τους γηπεδούχους που υποχρεώθηκαν στην πρώτη τους εφετινή εντός έδρας ήττα. Έτσι η Σοσιεδάδ παραμένει πέντε βαθμούς μπροστά από την 5η της κατάταξης Βιγιαρεάλ, τρεις αγωνιστικές πριν από το τέλος της La Liga.

«Αγκαλιά» με την παραμονή της στην LaLiga βρίσκεται η Αλμερία, μετά το 3-0 επί της Μαγιόρκα, ενώ απέναντι στην Έλτσε που έχει υποβιβαστεί, η Χετάφε με το 1-1 που παραχώρησε στην έδρα της «κλώτσησε» τεράστια ευκαιρία για να κάνει το πιο σημαντικό βήμα για την παραμονή της.

Η Αλμερία εκμεταλλεύτηκε στο έπακρο την έδρα της και από το πρώτο 45λεπτο είχε βάλει τις βάσεις για μία εύκολη νίκη επί της «αδιάφορης» βαθμολογικά, Μαγιόρκα. Απόλυτος πρωταγωνιστής των γηπεδούχων ήταν ο νεαρός Βραζιλιάνος αμυντικός, Λασάρο, ο οποίος πέτυχε χατ τρικ στο 13΄,42΄,58΄, από δύο ασίστ του Κολομβιανού, Λουίς Σουάρες.

Στο «Αλφόνσο Πέρεθ» της Μαδρίτης η Χετάφε είχε θεωρητικά εύκολο έργο πριν την έναρξη του ματς με την Έλτσε, αλλά τελικά δεν τα κατάφερε κι αν τελικά υποβιβαστεί αυτό θα οφείλεται σε μεγάλο βαθμό στο σημερινό 1-1.

Είχε ένα ολόκληρο δεύτερο ημίχρονο για να πετύχει το γκολ της νίκης, ωστόσο, οι παίκτες της δεν βρήκαν το δρόμο προς τα δίχτυα κι έτσι στις τρεις αγωνιστικές που απομένουν δεν εξαρτάται πια από αυτή εάν και η νέα χρονιά θα την βρει στην κορυφαία κατηγορία.