Η Μάντσεστερ Σίτι, μετά το 2-2 του περασμένου Σαββάτου (30/11) με την Νιουκάστλ επέστρεψε στις νίκες. Η ομάδα του Πεπ Γκουαρντιόλα έφτασε σε μία άνετη νίκη με 4-1 επί της Μπέρνλι στο «Τερφ Μουρ» και προσωρινά μείωσε στο -8 από την πρωτοπόρο Λίβερπουλ, που φιλοξενήσει την Τετάρτη (4/12) την Έβερτον. Πρωταγωνιστής των «πολιτών» ήταν ο Γκάμπριελ Ζεσούς, ο οποίος πέτυχε δύο γκολ, πριν «σφραγίσει» τη νίκη ο Ρόντρι στο 68ο λεπτό.

Αν κι από το 21ο λεπτό αγωνιζόταν με 10 παίκτες, λόγω αποβολής του Σακό, η Κρίσταλ Πάλας κατάφερε να νικήσει με 1-0 την Μπόρνμουθ στο «Σέλχαρστ Παρκ» του Λονδίνου, στην εναρκτήρια αναμέτρηση του προγράμματος. Για τους «αετούς» ήταν η δεύτερη συνεχόμενη νίκη, ενώ για τους φιλοξενούμενους η 4η σερί ήττα.

Η 15η αγωνιστική:

Κρίσταλ Πάλας-Μπόρνμουθ 1-0 (76΄ Σλουπ)

Μπέρνλι-Μάντσεστερ Σίτι 1-4 (89΄ Μπρέιντι – 24΄, 50΄ Γκαμπριέλ Ζεσούς, 68΄ Ρόντρι, 87΄ Μαχρέζ)