Ικανοποιημένος, σε γενικές γραμμές, από τη νίκη του Παναθηναϊκού επί του ΠΑΟΚ και την πρόκριση στον τελικό του Super Cup έμεινε ο Εργκίν Αταμάν. Ο προπονητής των «πράσινων», με την ολοκλήρωση του, δεύτερου, ημιτελικού του τουρνουά, δήλωσε:

«Είχαμε προβάδισμα στο πρώτο ημίχρονο, αλλά χάσαμε κάποια σουτ και λέι απ. Στο δεύτερο ημίχρονο συνεχίσαμε να είμαστε επιθετικοί. Θέλαμε να έχουμε περισσότερες κατοχές και κάποιες φορές καταφέραμε να ξεφύγουμε στο σκορ. Καταφέραμε να δημιουργήσουμε σημαντική διαφορά με σουτ του Βιλντόζα. Ο ΠΑΟΚ έπαιξε ένα διαφορετικό στυλ παιχνιδιού, είναι επιθετική ομάδα, αλλά όπως και να έχει κερδίσαμε. Στο πρώτο ημίχρονο κάναμε αρκετά λάθη, αλλά στο δεύτερο ημίχρονο ήμασταν πιο επιθετικοί στην άμυνα. Στην επίθεση δεν έχουμε ακόμη ισορροπία. Χάσαμε κάποια εύκολα σουτ, αλλά επιθετικά ήμασταν καλοί και δείξαμε πως έχουμε καλή αμυντική νοοτροπία».

Είπε ακόμη:

Για τα buzzer beater και τον πρώτο του τελικό με τον Παναθηναϊκό: «Για τα buzzer beater, το είχαμε συζητήσει στο τάιμ άουτ με τον Γκάι. Για το δεύτερο του Βιλντόζα δεν το είχαμε συζητήσει, ήταν δική του απόφαση. Μας λείπουν δύο σημαντικοί Έλληνες παίκτες και θα έχουμε πρόβλημα στο ροτέισον. Ο τελικός με τον Ολυμπιακό θα είναι ένα διαφορετικό παιχνίδι, με δύο ψηλούς σέντερ. Θα προσπαθήσουμε να κάνουμε το δικό μας παιχνίδι. Νομίζω ότι αύριο θα παίξουμε καλύτερα στην επίθεση, ενώ στην άμυνα θα πρέπει να δούμε πώς θα σταματήσουμε τον Ολυμπιακό. Θα κάνουμε όλη την προσπάθεια, είναι ένα μονό παιχνίδι, ένας τελικός».

Για τον ΠΑΟΚ: «Είναι μια επιθετική ομάδα. Νομίζω ότι το πρόβλημα είναι ότι δεν έχουν ισάξιο πάγκο σε σχέση με την αρχική τους πεντάδα. Δεν ξέρω καλά τις ελληνικές ομάδες, νομίζω πως δεν έχουν μεγάλες διαφορές μεταξύ τους ο ΠΑΟΚ και το Περιστέρι».

Στο μαχητικό πνεύμα που φανέρωσε η ομάδα του, ακόμη και όταν «καθάρισε», ουσιαστικά, με το ματς ο Παναθηναϊκός, εστίασε, με τη σειρά του, ο Φώτης Τακιανός. Ο τεχνικός του ΠΑΟΚ ανέφερε:

«Άρχισε επίσημα η χρονιά, να έχουμε μια σεζόν, πάνω από όλα, με υγεία. Ο καθένας να επιτύχει τους στόχους που έχει θέσει, με ψυχική και πνευματική δύναμη.

Στο πρώτο ημίχρονο η λειτουργία στην άμυνα μας έδωσε ρυθμό, μας, έλειψε, όμως, το τρίποντο. Στο δεύτερο ημίχρονο καθοριστικό ρόλο έπαιξε το ότι μετά το 43-46, οι ψηλοί μας φορτώθηκαν με φάουλ. Πήγαμε σε ένα καθεστώς προστασίας, από εκεί και μετά, γίναμε λίγο σοφτ στις επαφές μας και το πληρώσαμε με ένα 2-19. Δεν παραδοθήκαμε, ωστόσο, από εκείνο το σημείο και έπειτα, παλέψαμε μέχρι το τέλος και πρέπει να επενδύσουμε σε αυτό. Δεν πρέπει να παραβλέψουμε τον αντίπαλό μας. Η αφετηρία του ΠΑΟΚ και του Παναθηναϊκού δεν είναι ίδια. Πρέπει να βλέπουμε το μπάτζετ, τους στόχους των δύο ομάδων. Είμαστε μια ομάδα η οποία επενδύει στην εξέλιξή της, αν συνεχίσουμε με την ίδια συγκέντρωση και προσοχή θα έχουμε την εξέλιξη που θέλουμε και θα μπορέσουμε να βελτιώσουμε κομμάτια στην άμυνα και την επίθεσή μας».

Για τον, μικρό τελικό, με το Περιστέρι και τον Τζαμάνι ΜακΝίς, ο οποίος ξεχώρισε απόψε για τον «Δικέφαλο» σχολίασε: «Όλα τα παιχνίδια τα αντιμετωπίζουμε με την ίδια λογική, είτε είναι επίσημο, είτε φιλικό. Είναι μια διαδικασία το πως προετοιμάζει ο προπονητής την ομάδα. Για μένα έχουν όλα την ίδια σημασία.

Για μας το σύνολο είναι το ζητούμενο. Ο ΜακΝίς αποκτήθηκε με βάσει τα αγωνιστικά χαρακτηριστικά του, από το ότι ηλικιακά είναι έτοιμος για να κάνει το στεπ απ, αλλά και γιατί ταιριάζει με τους υπόλοιπους ψηλούς που αποκτήσαμε. Θέλουμε χρόνο για να δούμε την εξέλιξή του και πως θα πορευτεί με την ομάδα».