«Μονόλογος» της Γουέστ Χαμ αποδείχτηκε ο αγώνας με τον οποίο «έπεσε η αυλαία» της 2ης αγωνιστικής στην Premier League, με τα «σφυριά» να αξιοποιούν τον παράγοντα έδρα και να νικούν με 4-1 τη Λέστερ. Ο Μικαΐλ Αντόνιο σημείωσε τα δύο από τα τέσσερα γκολ των γηπεδούχων γράφοντας Ιστορία, καθώς πέρασε στην πρώτη θέση του πίνακα των σκόρερ της Γουέστ Χαμ στην Premier League. Από απόψε το βράδυ μετρά 49 γκολ και πλέον ο Ντι Κάνιο… βλέπει την πλάτη του από τη δεύτερη θέση του σχετικού πίνακα.

Με 10 παίκτες αγωνίστηκαν οι «αλεπούδες» από το 40ο λεπτό, λόγω της αποβολής του Αγιόθε Πέρεθ, αλλά αυτό δεν αποτελεί δικαιολογία. Η ομάδα του Μόγες ήταν «σίφουνας» και έκανε το δύο στα δύο στην εκκίνηση της Premier League μόλις για 2η φορά στην Ιστορία της και πρώτη μετά το 1997.

Η Γουέστ Χαμ «άνοιξε το σκορ» στο 26’, με τον Φορνάλς να τελειώνει τη φάση μετά από γύρισμα του Μπενραχμά. Στο 40’, ο Αγιόθε Πέρεθ έκανε εγκληματικό μαρκάρισμα στον σκόρερ των Λονδρέζων και αντίκρισε απευθείας την κόκκινη κάρτα, αφήνοντας τη Λέστερ με 10 παίκτες. Μετά την ανάπαυλα του ημιχρόνου και συγκεκριμένα στο 56ο λεπτό, το λάθος του Σογιουνσού αξιοποίησε ο Αντόνιο δίνοντας ασίστ στον Μπενραχμά για το 2-0.

Η ομάδα του Ρότζερς το… πάλεψε και μείωσε στο 69’ με τον Τίλεμανς να εκμεταλλεύεται την αδράνεια της αντίπαλης άμυνας. Εκτός από δημιουργός, ο Αντόνιο ήθελε να γράψει και Ιστορία, γι’ αυτό με δύο δικά του γκολ (80’, 84’) έδωσε διαστάσεις θριάμβου στη νίκη της Γουέστ Χαμ. Ο Γιούρι Τίλεμανς είχε μειώσει σε 2-1 για τη Λέστερ στο 69΄.

Η 2η αγωνιστική:

Λίβερπουλ-Μπέρνλι 2-0 (18΄ Ζότα, 69΄ Μανέ)

Άστον Βίλα-Νιούκαστλ 2-0 (45+3΄ Ινγκς, 62΄ πεν. Ελ Γκαζί)

Κρίσταλ Πάλας-Μπρέντφορντ 0-0

Λιντς-Έβερτον 2-2 (41΄ Κλιχ, 72΄ Ραφίνια – 30΄ πεν. Κάλβερτ-Λιούιν, 50΄ Γκρέι)

Μάντσεστερ Σίτι-Νόριτς 5-0 (7΄ αυτ. Κρουλ, 22΄ Γκρίλις, 64΄ Λαπόρτ, 71΄ Στέρλινγκ, 84΄ Μαχρέζ)

Μπράιτον-Γουότφορντ 2-0 (10΄ Ντάφι, 41΄ Μοπέ)

Σαουθάμπτον-Μάντσεστερ Γ. 1-1 (30΄ αυτ. Φρεντ – 55΄ Γκρίνγουντ)

Γουλβς-Τότεναμ 0-1 (9΄ πεν. Ντέλε Άλι)

Άρσεναλ-Τσέλσι 0-2 (15΄ Λουκάκου, 35΄ Τζέιμς)

Γουέστ Χαμ-Λέστερ 4-1 (26΄ Φορνάλς, 56΄ Μπενραχμά, 80΄ & 84΄ Αντόνιο – 69΄ Τίλεμανς)