Με γκολ του Βιγιαφάνες στο 16’ και του Καπέλ στο 20’ ο Παναιτωλικός επικράτησε 2-1 της Κέρκυρας, στο παιχνίδι για την 10η αγωνιστική του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ της Super League. Για τους γηπεδούχους μείωσε στο 84’ ο Γκόμες.

Πατήστε εδώ και δείτε τα γκολ

Ο Παναιτωλικός αιφνιδίασε την Κέρκυρα, σκόραρε δύο φορές μέσα σε τέσσερα λεπτά και κατάφερε να πάρει τη νίκη μέσα στο Νησί των Φαιάκων. Στο 16’ ο Φωτάκης σούταρε έξω από την περιοχή, ο Κέβιν Μαρτίνες με προβολή έστειλε την μπάλα στο δοκάρι και ο Βιγιαφάνες που πρόλαβε τους αμυντικούς των γηπεδούχων, άνοιξε το σκορ.

Το 2-0 γράφτηκε στο 20’, με τον Κάπελ από τα δεξιά και μέσα στην περιοχή να επιχειρεί ένα διαγώνιο σουτ και να σκοράρει εκ νέου για λογαριασμό των φιλοξενούμενων.

Η ομάδα του Αγρινίου πίεσε και στο δεύτερο ημίχρονο και προσπάθησε να πετύχει περισσότερα γκολ. Στο 66’ μετά από λάθη της άμυνας των γηπεδούχων ο Νίκολας Μαρτίνες με κοντινό σουτ έστειλε την μπάλα στο δοκάρι, ενώ στη συνέχεια ο Σέτκους απέκρουσε δύο σουτ του Κάπελ πάνω στη γραμμή. Η συγκεκριμένη φάση θα μείνει για πολλά χρόνια στη μνήμη, αφού ήταν η χαμένη ευκαιρία της χρονιάς!

Η Κέρκυρα το μόνο που κατάφερε ήταν να βρει ένα γκολ λίγο πριν από το τέλος του αγώνα. Στο 84′ Γκόμες με γυριστό σουτ από την περιοχή διαμόρφωσε το τελικό 1-2.

Κέρκυρα – Παναιτωλικός 1-2 (Novasports 1)

Γκολ: 84′ Γκόμες – 16′ Βιγιαφάνες, 20′ Κάπελ

Κίτρινες κάρτες: Μαραγκός, Ζορμπάς – Βιγιαφάνες, Μπεχαράνο, Βασιλείου, Ράφαελ

Κέρκυρα: Σέτκους, Βενέτης, Γκόμες, Ντιμιτρόφσκι, Ντιόγκο, Μαραγκός (72′ Καϊκούτ), Ρόχας (46′ Ζορμπάς), Ανδρεόπουλος (46′ Ναγιάρ), Μαρκόφσκι, Κόντος, Χαβίτο.

Παναιτωλικός: Ράφαελ, Μπεχαράνο, Μαλεζάς, Ετζενγκέλε, Κέβιν, Γοδόι, Φωτάκης, Μαρτίνες, Καπέλ (74′ Καλογέρης), Βιγιαφάνες (80′ Κουτρομάνος), Άλβες (67′ Βασιλείου).

Επιμέλεια: Ανδρέας Αθανασούλης