Europa League: Με Μίλαν, Μπέτις και Ντουντελάνζ ο Ολυμπιακός, κόντρα σε Τσέλσι, ΜΠΑΤΕ και Βίντι ο ΠΑΟΚ

Πρώτη καταχώρηση: Παρασκευή, 31 Αυγούστου 2018, 14:44
Europa League: Με Μίλαν, Μπέτις και Ντουντελάνζ ο Ολυμπιακός, κόντρα σε Τσέλσι, ΜΠΑΤΕ και Βίντι ο ΠΑΟΚ
Τους αντιπάλους τους στους ομίλους του Europa League έμαθαν το μεσημέρι της Πέμπτης ο Ολυμπιακός και ο ΠΑΟΚ, καθώς στο Grimaldi Forum του Μονακό πραγματοποιήθηκε η κλήρωση της δεύτερης τη τάξει διασυλλογικής διοργάνωσης του ευρωπαϊκού ποδοσφαίρου.

Όπως προέκυψε από την κληρωτίδα η ομάδα του Πειραιά θα διασταυρώσει τα ξίφη της με τη Μίλαν, την Μπέτις και την Ντουντελάνζ από το Λουξεμβούργο, ενώ ο «δικέφαλος» του Βορρά θα κληθεί να αντιμετωπίσει την Τσέλσι, την ΜΠΑΤΕ Μπορίσοφ και τη Βίντι, την οποία απέκλεισε στα πλέι οφ του Τσάμπιονς Λιγκ η ΑΕΚ.

Σαφέστατα οι «ερυθρόλευκοι» δεν μπορούν να αισθάνονται τυχεροί από τη διαδικασία. Κι αυτό γιατί από το δεύτερο γκρουπ δυναμικότητας η κληρωτίδα έφερε στον 6ο όμιλο τους «ροσονέρι», που διαθέτουν μία από τις βαρύτερες φανέλες στο ευρωπαϊκό ποδοσφαιρικό στερέωμα, ενώ από το τριτο γκρουπ... έλαχε στους Πειραιώτες η Μπέτις, που είναι μία ισπανική ομάδα με πολλές δυνατότητες.

Αντίθετα ο δρόμος του ΠΑΟΚ προς την πρόκριση είναι κάπως πιο βατός εν συγκρίσει με αυτόν του Ολυμπιακού, καθώς εκτός από την Τσέλσι, που θεωρείται το αδιαφιλονίκητο φαβορί για την πρωτιά στον 12ο όμιλο, η ΜΠΑΤΕ Μπορίσοφ και η Βίντι, δεν αποτελούν ομάδες-φόβητρο για το συγκρότημα του Ρασβάν Λουτσέσκου.

Βάσει προγραμματισμού της UEFA ο Ολυμπιακός και ο ΠΑΟΚ θα παίζουν σε διαφορετικές ώρες, ενώ θα πρέπει να σημειωθεί ότι από φέτος οι αγώνες του Europa League θα διεξάγονται σε δύο διαφορετικές ζώνες ώρας, στις 19:55 και στις 22:00.



Αναλυτικά η κλήρωση:

1ος όμιλος

Λεβερκούζεν (Γερμανία)

Λουντογκόρετς (Βουλγαρία)

Ζυρίχη (Ελβετία)

ΑΕΚ Λάρνακας (Κύπρος)

2ος όμιλος

Σάλτσμπουργκ (Αυστρία)

Σέλτικ (Σκωτία)

Λειψία (Γερμανία)

Ρόζενμποργκ (Νορβηγία)

3ος όμιλoς

Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης (Ρωσία)

Κοπεγχάγη (Δανία)

Μπορντό (Γαλλία)

Σλάβια Πράγας (Τσεχία)

4ος όμιλος

Άντερλεχτ (Βέλγιο)

Φενερμπαχτσέ (Τουρκία)

Ντιναμό Ζάγκρεμπ (Κροατία)

Σπαρτάκ Τρνάβα (Σλοβακία)

5ος όμιλος

Άρσεναλ (Αγγλία)

Σπόρτινγκ Λισαβόνας (Πορτογαλία)

Καραμπάχ (Αζερμπαϊτζάν)

Βόρσκλα (Ουκρανία)

6ος όμιλος

Ολυμπιακός (ΕΛΛΑΔΑ)


Μίλαν (Ιταλία)

Μπέτις (Ισπανία)

Ντουντελάνζ (Λουξεμβούργο)

7ος όμιλος


Βιγιαρεάλ (Ισπανία)

Ραπίντ Βιέννης (Αυστρία)

Σπαρτάκ Μόσχας (Ρωσία)

Ρέιντζερς (Σκωτία)

8ος όμιλος

Λάτσιο (Ιταλία)

Μαρσέιγ (Γαλλία)

Αϊντραχτ Φρανκφούρτης (Γερμανία)

Απόλλων Λεμεσού (Κύπρος)

9ος όμιλος


Μπεσίκτας (Τουρκία)

Γκενκ (Βέλγιο)

Μάλμε (Σουηδία)

Σάρπσμποργκ (Νορβηγία)

10ος όμιλος


Σεβίλη (Ισπανία)

Κράσνονταρ (Ρωσία)

Σταντάρ Λιέγης (Βέλγιο)

Ακχισαρσπόρ (Τουρκία)

11ος όμιλος

Ντιναμό Κιέβου (Ουκρανία)

Αστάνα (Καζακστάν)

Ρεν (Γαλλία)

Γιάμπλονετς (Τσεχία)

12ος όμιλος

Τσέλσι (Αγγλία)

ΠΑΟΚ (ΕΛΛΑΔΑ)

ΜΠΑΤΕ Μπορίσοφ (Λευκορωσία)

Βίντι (Ουγγαρία)

Οι ημερομηνίες των αγωνιστικών:
1η Αγωνιστική: 20 Σεπτεμβρίου
2η Αγωνιστική: 4 Οκτωβρίου
3η Αγωνιστική: 25 Οκτωβρίου
4η Αγωνιστική: 8 Νοεμβρίου
5η Αγωνιστική: 29 Νοεμβρίου
6η Αγωνιστική: 13 Δεκεμβρίου

*Η κλήρωση για τους «32» θα γίνει στις 17 Δεκεμβρίου.

Aξίζει να σημειωθεί ότι πριν την κλήρωση απονεμήθηκε στον Αντουάν Γκριζμάν το βραβείο για τον Παίκτη της Σεζόν 2017-18 στο Europa League.

Ποδοσφαιριστής της χρονιάς στο Europa League ο Αντουάν Γκριεζμά


 

Τελευταία ενημέρωση: Παρασκευή, 31 Αυγούστου 2018, 15:52