Με γκολ του Τάσου Αυλωνίτη, ο οποίος μπήκε στο γήπεδο στο 57’ και σκόραρε δύο λεπτά αργότερα, ο Ολυμπιακός επικράτησε του Παναθηναϊκού με 1-0 στο «Γ. Καραϊσκάκης», στο ντέρμπι «αιωνίων» για την 8η αγωνιστική του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ της Super League. Οι «ερυθρόλευκοι» θα μπορούσαν να σκοράρουν και δεύτερη φορά, όμως ο Μήτρογλου αστόχησε σε πέναλτι, που κέρδισε από τον Λουκ Στιλ.

Πατήστε εδώ και δείτε το γκολ και τις υπόλοιπες φάσεις του αγώνα

Μεγάλο λάθος του διαιτητή Καλογερόπουλου στο τέλος του αγώνα, ο οποίος υπέδειξε χέρι στον Πέτριτς

Μεγάλο λάθος του διαιτητή Καλογερόπουλου στο τέλος του αγώνα, ο οποίος υπέδειξε χέρι στον Πέτριτς, ενώ οι «πράσινοι» είχαν δημιουργήσει προϋποθέσεις για να απειλήσουν την εστία του Ρομπέρτο.

Το παιχνίδι σε γενικές γραμμές δεν διεκδικεί δάφνες ποιότητας. Οι δύο ομάδες κινήθηκαν σε χαμηλό ρυθμό, με ελάχιστες φάσεις και πολύ μικρό χρόνο «καθαρού» παιχνιδιού. Ο Μίτσελ παρέταξε τον Ολυμπιακό με σύστημα 4-2-3-1 και τον Αφελάι στη θέση του Εντινγκά, σε σχέση με το παιχνίδι εναντίον της Γιουβέντους, που προηγήθηκε του ντέρμπι. Ο Γιάννης Αναστασίου κατέβασε τον Παναθηναϊκό επίσης με 4-3-2-1, έχοντας στο αρχικό σχήμα τον Μπούι.

Ο Ολυμπιακός που προσπάθησε να φτάσει με αξιώσεις στην εστία του Στιλ, κέρδισε πολλά φάουλ και κόρνερ, έχοντας καλύτερη στιγμή τη φάση στο 14’. Ο Αφελάι επιχείρησε το γύρισμα από αριστερά, ο Στίλ έδιωξε, αλλά, ο επερχόμενος Μανιάτης με δυνατό σουτ προσπάθησε να σκοράρει, όμως νικήθηκε από τον Άγγλο κίπερ του «τριφυλλιού».

Η ροή του αγώνα μέχρι το 45’ δεν άλλαξε και οι δύο ομάδες στα λίγα λεπτά που έπαιξαν μπάλα δεν μπόρεσαν να βρουν ρυθμό και να επιβάλλουν το παιχνίδι τους.

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε χωρίς αλλαγές, όμως ο Μίτσελ αναγκάστηκε να περάσει στο γήπεδο τον Τάσο Αυλωνίτη, καθώς ο Μποτία λόγω ενοχλήσεων δεν μπορούσε να συνεχίσει. Αυτή η συγκυρία έμελλε να κρίνει το ματς. Ο στόπερ του Ολυμπιακού μπήκε στο γήπεδο στο 57’ και δύο λεπτά αργότερα χρίστηκε σκόρερ. Ο Ντομίνγκες εκτέλεσε φάουλ από αριστερά και ο Αυλωνίτης νίκησε στον αέρα με κεφαλιά την άμυνα του Παναθηναϊκού, σημειώνοντας το μοναδικό γκολ του ντέρμπι «αιωνίων»!

Ο Γιάννης Αναστασίου προχώρησε στη συνέχεια σε δύο αλλαγές (η μία αναγκαστική) και στο γήπεδο πέρασαν οι Πέτριτς και Μέντες. Παρά το γεγονός αυτό η εικόνα του ματς δεν άλλαξε πολύ.

Ο Ολυμπιακός στη συνέχεια απώλεσε τεράστια ευκαιρία για να σκοράρει, αφού ο Εντινγκά έκλεψε τη μπάλα στον χώρο του κέντρου και τροφοδότησε τον Μήτρογλου, ο οποίος μπήκε στην περιοχή και κέρδισε πέναλτι από τον Στιλ. Ο Άγγλος κίπερ αντίκρισε την κίτρινη κάρτα, ενώ μετά την συγκεκριμένη φάση ο διαιτητής Καλογερόπουλος απέβαλε τον προπονητή των «πράσινων», Γιάννη Αναστασίου.

Μετά από διακοπή αρκετών λεπτών ο Κώστας Μήτρογλου έστησε τη μπάλα στα έντεκα βήματα, όμως καθυστέρησε να εκτελέσει και έτσι ο Λουκ Στιλ αποσόβησε, παραχωρώντας κόρνερ.

Στα λεπτά που απέμειναν ο Παναθηναϊκός δεν κατάφερε να σκοράρει και γνώρισε την ήττα. Πάντως, πρέπει να καταγραφεί ότι στις καθυστερήσεις ο Πέτριτς αντίκρισε την κίτρινη κάρτα για χέρι, σε ένα σημείο όπου οι «πράσινοι» είχαν δημιουργήσει προϋποθέσεις για να απειλήσουν την εστία του Ρομπέρτο. Στην συγκεκριμένη περίπτωση δεν υπήρξε χέρι του Κροάτη φορ και η φάση δε θα έπρεπε να είχε σταματήσει.

Ολυμπιακός – Παναθηναϊκός 1-0 (Nova sports 1)

Γκολ: 59′ Αυλωνίτης

Το «φιλμ» του αγώνα

Πολλά καπνογόνα στο Καραϊσκάκη πριν την πρώτη σέντρα. Το παιχνίδι θα ξεκινήσει όταν καθαρίσει η ατμόσφαιρα. Αποπνικτική η ατμόσφαιρα στο γήπεδο. Την ίδια ώρα οι «ερυθρόλευκοι» δίνουν όρκο νίκης, σχηματίζοντας κύκλο!

Πρόβλημα με τα δίχτυα της μίας εστίας. Οι άνθρωποι του γηπέδου διορθώνουν το πρόβλημα και το παιχνίδι ξεκινά με καθυστέρηση επτά λεπτών.

Ξεκίνησε το ντέρμπι

2′ Πρώτο γέμισμα για τον Παναθηναϊκό από τα δεξιά. Έκοψε την πορεία της μπάλας ο Μποτία.

4′ Ο Στιλ απομάκρυνε τη μπάλα από το φάουλ του Ντομίνγκες. Στην εξέλιξη της φάσης ο Ολυμπιακός κέρδισε κόρνερ.

8′ Ωραία κούρσα του Ελαμπντελαουί, ο οποίος κέρδισε κόρνερ. Ο Στιλ μπλόκαρε και «καθάρισε» τη φάση.

10′ Κίτρινη κάρτα στον Καρέλη, ο οποίος δεν άφησε να εκτελεστεί γρήγορα ένα φάουλ υπέρ του Ολυμπιακού.

13′ Μακρινό σουτ από τον Λαγό. Η μπάλα πέρασε άουτ.

14′ Πρώτη καλή στιγμή για τον Ολυμπιακό. Αρχικά ο Στιλ απομάκρυνε το γύρισμα του Αφελάι και στη συνέχεια απέκρουσε το σουτ του Μανιάτη.

16′ Χωρίς ρυθμό ακόμα το παιχνίδι. Οι δύο ομάδες προσπαθούν να δημιουργήσουν κινδύνους από τα πλάγια. Για την ώρα ο Ολυμπιακός έχει μια ελαφρά υπεροχή.

18′ Ο Νάνο εκτέλεσε το φάουλ και ο Ρομπερτο μπλόκαρε τη μπάλα με δεύτερη προσπάθεια.

25′ Ο Τσόρι εκτέλεσε φάουλ από τα δεξιά και η άμυνα του Παναθηναϊκού απομάκρυνε σε δεύτερο χρόνο.

27′ Τελική για τον Ολυμπιακό. Το σουτ του Μιλιβόγιεβιτς πέρασε άουτ.

29′ Κίτρινη κάρτα στον Νάνο για διαμαρτυρία.

30′ Νέο κόρνερ για τον Ολυμπιακό. Πέρασε χωρίς κάτι το ιδιαίτερο.

35′ Στο Καραϊσκάκη βρίσκονται οι Κλάουντιο Ρανιέρι και Γιώργος Καραγκούνης.

36′ Κίτρινη κάρτα στον Πράνιτς για μαρκάρισμα πάνω στον Μαζουάκου.

38′ Ο Αφελάι κέρδισε το έκτο κόρνερ του Ολυμπιακού,

39′ Μετά από μαρκάρισμα του Μιλιβόγιεβιτς πάνω στον Πράνιτς οι παίκτες των δύο ομάδων δημιούργησαν… αναταραχή. Ο διαιτητής τιμώρησε με κίτρινη τον Μιλιβόγιεβιτς για το μαρκάρισμα και τον Σίλντενφελντ, ο οποίος πήγε να ζητήσει το… λόγο!

45′ Μακρινό σουτ από τον Καρέλη. Η μπάλα άουτ χωρίς να ανησυχήσει τον Ρομπέρτο.

Τέλος πρώτου ημιχρόνου. Ολυμπιακός – Παναθηναϊκός 0-0

Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο. Χωρίς αλλαγές οι δύο ομάδες.

46′ Σηκώθηκε για ζέσταμα ο Αυλωνίτης, αφού ο Μποτία νιώθει ενοχλήσεις.

53′ Σε χαμηλό ρυθμό το παιχνίδι απουσιάζει η μεγάλη ευκαιρία, με εξαίρεση το σουτ του Μανιάτη στο πρώτο μέρος.

55′ Πρώτο κόρνερ στο δεύτερο μέρος και έβδομο στον αγώνα υπέρ του Ολυμπιακού.

56′ Δεύτερο συνεχόμενο κόρνερ. 8-0 υπέρ των γηπεδούχων.

57′ Πρώτη αλλαγή για τον Ολυμπιακό. Ο Μποτία δεν μπορεί να συνεχίσει και στη θέση του περνά ο Τάσος Αυλωνίτης.

59′ ΓΚΟΛ! 1-0 για τον Ολυμπιακό! Μετά το γέμισμα του Ντομίνγκεζ στο φάουλ από τα αριστερά, ο Αυλωνίτης με κεφαλιά άνοιξε το σκορ, δύο λεπτά αφού μπήκε στον αγωνιστικό χώρο!

63′ Αλλαγή για τον Παναθηναϊκό. Στη θέση του Μπούι πέρασε ο Πέτριτς.

64′ Προσωρινή διακοπή στον αγώνα. Τα βεγγαλικά μετά το γκολ του Αυλωνίτη έχουν δημιουργήσει σύννεφο καπνού στο γήπεδο.

66′ Ξεκίνησε και πάλι το παιχνίδι μετά από διακοπή περίπου πέντε λεπτών.

66′ Πρώτο κόρνερ για τον Παναθηναϊκό.

67′ Πρόβλημα αντιμετωπίζει ο Σίλντενφελντ. Ετοιμάζεται να περάσει στο γήπεδο ο Μέντες.

69′ Δεύτερη αλλαγή για τον Παναθηναϊκό. Ο Σίλντενφελντ δεν μπορεί να συνεχίσει. Στη θέση του ο Μέντες.

73′ Ο Γιάννης Αναστασίου ετοιμάζει τον Χρήστο Δώνη.

74′ Αλλαγές για τις δύο ομάδες. Για τον Παναθηναϊκό αποχώρησε ο Λαγός και πέρασε ο Δώνης. Για τον Ολυμπιακό αποχώρησε ο Κασάμι και μπήκε ο Εντινγκά.

76′ Ο Τριανταφυλλόπουλος έκανε το γέμισμα από τα δεξιά και η μπάλα κατέληξε στην αγκαλιά του Ρομπέρτο.

78′ Κέρδισε πέναλτι ο Ολυμπιακός. Ο Στιλ ανέτρψε τον Μήτρογλου και αντίκρισε την κίτρινη κάρτα.

80′ Αποβλήθηκε ο Γιάννης Αναστασίου από τον διαιτητή Καλογερόπουλο.

81′ Ο Μήτρογλου αστόχησε στο πέναλτι. Ο Στιλ απομάκρυνε σε κόρνερ.

82′ Ο Ρούτερ δίνει πλέον οδηγίες από τον πάγκο του Παναθηναϊκού, μετά την αποβολή του Γιάννη Αναστασίου.

87′ Τρίτη αλλαγή για τον Ολυμπιακό. Ο Ντομίνγκες έδωσε τη θέση του στον Φουστέρ.

90′ Επτά λεπτά θα είναι οι καθυστερήσεις του αγώνα!

90′ +2′ Κίτρινη κάρτα στον Πέτριτς για κοντρόλ με το χέρι.

Στις καθυστερήσεις είδαν κίτρινη κάρτα οι Αφελάι και Μανιάτης.

Κίτρινες κάρτες: Μιλιβόγιεβιτς, Αφελάι, Μανιάτης – Καρέλης, Νάνο, Πράνιτς, Σίλντενφελντ, Στιλ, Πέτριτς

Ολυμπιακός (Μίτσελ): Ρομπέρτο, Μαζουάκου, Μποτία (57′ Αυλωνίτης), Αμπιντάλ, Ελαμπντελαουί, Μιλιβόγεβιτς, Μανιάτης, Κασάμι (74′ Εντινγκά), Αφελάι, Τσόρι Ντομίνγκες (87′ Φουστέρ), Μήτρογλου.

Στον πάγκο: Μέγιερι, Γιαννούλης, Ντουρμάζ, Διαμαντάκος.

Παναθηναϊκός (Γιάννης Αναστασίου): Στιλ, Κουτρουμπής, Τριανταφυλλόπουλος, Σίλντενφελντ (69′ Μέντες), Λαγός (74′ Δώνης), Νάνο, Ατζαγκούν, Καρέλης, Μπούι (63′ Πέτριτς), Ζέκα, Πράνιτς.

Στον πάγκο: Κοτσόλης, Χουχούμης, Κλωναρίδης, Μπούρμπος.

Επιμέλεια: Ανδρέας Αθανασούλης