Πιο κοντά από ποτέ στην πρώτη της ήττα στη La Liga μετά από ένα χρόνο έφτασε η Μπαρτσελόνα, αλλά η ομάδα του Ερνέστο Βαλβέρδε αρνείται να χάσει. Για 87 λεπτά η Σεβίλλη ήταν μπροστά στο σκορ με 2-0 κι όλα έδειχναν ότι θα έφτανε στη μεγαλύτερη νίκη της στο πρωτάθλημα την τρέχουσα περίοδο, παρ΄ όλα αυτά ο Λιονέλ Μέσι είχε αντίθετη άποψη. Μέσα σε ένα λεπτό η «Μπάρτσα» ισοφάρισε σε 2-2 και διατήρησε το αήττητο στη La Liga για 37ο ματς, ενώ, πλέον, απέχει μόλις ένα για να σπάσει το ρεκόρ που κατέχει η Ρεάλ Σοσιεδάδ (38 αγώνες).

Ένα χρόνο παρά μία εβδομάδα (8 Απριλίου 2017) διατηρεί το αήττητο της Μπαρτσελόνα. Πέρυσι τέτοιο καιρό η πρώτη ήττα των Καταλανών στο πρωτάθλημα έμελλε να συμβεί στην Ανδαλουσία, από την Μάλαγα.

Λίγο έλλειψε να επαναληφθεί στο ίδιο μέρος, αλλά ο Μέσι είχε διαφορετική άποψη. Η είσοδός του στο 58΄ ανέβασε αγωνιστικά και ψυχολογικά τους Καταλανούς, που κατάφεραν λίγο πριν το φινάλε αρχικά με τον Σουάρες και αμέσως μετά το υπέροχο πλασέ του Αργεντινού σταρ να «σώσουν την παρτίδα».