Ο Ολυμπιακός επικράτησε 91-81 της Αρμάνι Μιλάνο και πανηγύρισε για δεύτερη φορά στην ανανεωμένη Ευρωλίγκα, υποχρεώνοντας τους Ιταλούς στην πρώτη τους ήττα, σε παιχνίδι για την 3η αγωνιστική. Οι Βασίλης Σπανούλης και Έρικ Γκριν ήταν οι πρωταγωνιστές της ομάδας του Γιάννη Σφαιρόπουλου, ολοκληρώνοντας το παιχνίδι με 16 πόντους ο καθένας, ενώ 12 σημείωσε ο Μπιρτς και από 10 οι Χάκετ και Λοτζέσκι. Από τους Ιταλούς ξεχώρισαν οι Σιμόν και Ραντούλιτσα με 16 και 14 πόντους αντίστοιχα.

Ο Ολυμπιακός μπήκε δυναμικά στον αγώνα και βρίσκοντας ρυθμό από την άμυνα προηγήθηκε 13-4 με τον Σπανούλη να λειτουργεί υποδειγματικά στην επίθεση, πετυχαίνοντας 6 πόντους. Η Αρμάνι που απάντησε με σερί 9-0 ισοφάρισε σε 13-13, όμως η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου ξέφυγε εκ νέου με 20-13 και έκλεισε το δεκάλεπτο στο +6 με τρίποντο του Γκριν.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός ξεκίνησε ιδανικά και με το τρίποντο του Λοτζέσκι και το καλάθι του Χάκετ έφτασε για πρώτη φορά στο +10 (30-20). Η Αρμάνι δεν το έβαλε κάτω και ξαναμπήκε στο ματς τρέχοντας επί μέρους σκορ 14-6, μειώνοντας σε 36-34. Οι «ερυθρόλευκοι» που σε ένα σημείο έχασαν την επιθετική τους δημιουργικότητα βρήκαν πόντους από τους Πρίντεζη, Μπιρτς και Σπανούλη και στο ημίχρονο προηγήθηκαν με 46-41.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός κατάφερε να διατηρήσει μια διαφορά ασφαλείας της τάξεως των έξι πόντων σχεδόν σε όλη την περίοδο. Η Αρμάνι με τον Σιμόν και τον Ραντούλιτσα να σκοράρουν πλησίασε ακόμα και στο καλάθι, όμως δεν μπόρεσε να πετύχει κάτι παραπάνω. Ο Ολυμπιακός είχε σε ρόλο σκόρερ τον Ντάνιελ Χάκετ, ενώ πήρε καλάθια και από τους Μάντζαρη, Πρίντεζη, Σπανούλη, Παπανικολάου και Μιλουτίνοφ. Ο επίλογος γράφτηκε με τον Έρικ Γκριν να πετυχαίνει δύο τρίποντα και να διαμορφώνει στο 30’ το 70-61.

Στο επίλογο οι Γκριν και Λοτζέσκι εκτόξευσαν τη διαφορά στους 15 (76-61) και στη συνέχεια ο Ολυμπιακός προηγήθηκε και με +17 (84-67). Στο τέλος, οι Πειραιώτες υπέπεσαν σε αρκετά λάθη, αλλά τελικά έφτασαν στη νίκη με διψήφιο αριθμό πόντων με το σκορ στο 91-81.

Τα δεκάλεπτα: 25-19, 46-41, 70-61, 91-81.