Πραγματοποιώντας μαγική εμφάνιση η Τσεχία συνέτριψε το Σάββατο στη Σενζέν με 93-71 τη Βραζιλία για τον 11ο όμιλο της φάσης των 16 του Παγκοσμίου Κυπέλλου της Κίνας, σε ένα παιχνίδι με έντονο ελληνικό ενδιαφέρον.

Η Εθνική μας σε αυτό το ματς ήθελε νίκη των Τσέχων επί της «σελεσάο» προκειμένου να ελπίζει σε πρόκριση ακόμη και σε περίπτωση ήττας από τις ΗΠΑ, βλέποντας εν τέλει το τσεχικό… δώρο να έρχεται αλλά όχι με την «ιδανική» διαφορά.

Μετά από αυτό το αποτέλεσμα, δεδομένου ότι απέναντι στις ΗΠΑ δεν ήρθε η υπέρβαση, στην τελευταία αγωνιστική η «γαλανόλευκη» για να βρεθεί στα προημιτελικά θα ψάξει νίκη με τουλάχιστον 12 πόντους διαφορά απέναντι στο συγκρότημα του Γκίνσμπουργκ, υπό την προυπόθεση ότι οι Βραζιλιάνοι θα χάσουν από τους Αμερικανούς.

Με σταθερά υψηλή παραγωγικότητα από το πρώτο τζάμπολ και ενεργοποιώντας τα αμυντικά αντανακλαστικά της στο δεύτερο δεκάλεπτο, η Τσεχία ισοπέδωσε τη Βραζιλία.

Πρωταγωνιστής της επίθεση των θριαμβευτών ήταν ο Τόμας Σατοράνσκι με 20 πόντους, 7 ριμπάουντ και 9 ασίστ, ενώ νταμπλ νταμπλ σημείωσε για ακόμη μία φορά ο Οντρέι Μπάλβιν (15π., 11ρ.), κερδίζοντας τις «μάχες» της ρακέτας, απέναντι στον Άντερσον Βαρεζάο (2π., 5ρ.).

Οι Βίκτρο Μπενίτε (12π.), Λεάντρο Μπαρμπόσα (11π.) και Μαρσελίνιο Ουέρτας (11π.) ήταν οι… δηψήφιοι της Βραζιλίας, που πλήρωσε σήμερα την αδυναμία της στα ριμπάουντ (28 έναντι 39) και τα χαμηλά ποσοστά ευστοχίας (27-67 στα σουτ εντός πεδιάς).

Η Τσεχία χρειάστηκε ένα εξάλεπτο, το τελευταίο της δεύτερης περιόδου, προκειμένου να βάλει τις βάσεις της επιτυχίας, να πάρει το δρόμο προς τα αποδυτηρία με διαφορά ασφαλείας και να μην… ιδρώσει μέχρι το τελικό 93-71.

Από το 26-28 στο 14΄, η ομάδα του Γκίνσμπουργκ «έπνιξε» κυριολεκτικά με την άμυνα της τους Βραζιλιάνους και με την περιφέρεια και τη γραμμή ψηλών να αποδίδει τα μέγιστα έτρεξε το εντυπωσιακό επιμέρους σκορ 6-17 για το +13 του ημιχρόνου (32-45).

Χωρίς να χάσει τη διάρκεια της σε άμυνα και επίθεση στο δεύτερο ημίχρονο, η Τσεχία εκτόξευσε τη διαφορά ακόμη και στο +20, απλουστεύοντας τη ζωή της μέχρι το τελικό 71-93.

Τα δεκάλεπτα: 16-20, 32-45, 46-65, 71-93

ΒΡΑΖΙΛΙΑ (Αλεξάντερ Πέτροβιτς): Μπαρμπόσα 11 (1), Μπενίτε 12 (3), Καμπόκλο 5 (1), Φελίτσιο 8, Γκαρσία 7 (1), Ουέρτας 11 (1), Λουζάντα, Λουζ 6, Ματέους 2, Μαρκίνιος 7 (1), Βαρεζάο 2.

ΤΣΕΧΙΑ (Ρόνεν Γκίνσμπουργκ): Αούντα 14, Μπάλβιν 15 (11 ριμπάουντ), Μποχάτσικ 12 (1), Χρούμπαν 8 (1), Κριζ 6, Παλίζα, Πετέρκα 5 (1), Πούμπρλα 5 (1), Σατοράνσκι 20 (3), Σιλμπ 6 (1), Σιρίνα 2, Βιοράλ