Η Γιουβέντους σημείωσε από ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο και νίκησε άνετα την Ουντινέζε με 2-0 στο Τορίνο, στο πλαίσιο της 22ης αγωνιστικής.

Η ομάδα του Μαξ Αλέγκρι άνοιξε το σκορ με τον Πάουλο Ντιμπάλα στο 19ο λεπτό κι έφτασε στο τελικό 2-0 με τον Γουέστον ΜακΚένι στο 79΄. Με τους τρεις βαθμούς η «Βέκια Σινιόρα» έφτασε τους 41 κι έπιασε στην τέταρτη θέση την Αταλάντα, με δύο παιχνίδια περισσότερο.

Νωρίτερα, πολύ «χαμηλό» εμπόδιο αποδείχθηκε η ουραγός Σαλερνιτάνα για τη Λάτσιο. Η ομάδα της Ρώμης πέρασε με ένα πολύ εύκολο 3-0 από την έδρα των νεοφώτιστων, στο πλαίσιο της 22ης αγωνιστικής, με τον Τσίρο Ιμπόμπιλε να σκοράρει δις στο πρώτο δεκάλεπτο και να μετατρέπει σε… τυπική διαδικασία το υπόλοιπο του αγώνα.