Η Μπορούσια Ντόρτμουντ αναδείχθηκε ισόπαλη 1-1 εκτός έδρας με την Κολωνία, για την 27η αγωνιστική της Bundesliga, χάνοντας έδαφος στην κούρσα του τίτλου, καθώς πλέον βρίσκεται έξι βαθμούς πίσω από την πρωτοπόρο Μπάγερν Μονάχου, με επτά στροφές να απομένουν για την ολοκλήρωση της σεζόν.

Ο Μάριους Βολφ, ο οποίος είχε σκοράρει το νικητήριο κόντρα στην Αρμίνια Μπίλεφελντ την περασμένη εβδομάδα, έβαλε τους φιλοξενούμενους μπροστά στο σκορ στο 8΄, αλλά εκτός από ένα σουτ του Έρλινγκ Χάαλαντ που πέρασε ελάχιστα έξω, η Ντόρτμουντ δεν έδειξε κάτι άλλο στο πρώτο ημίχρονο, το οποίο ολοκληρώθηκε με την Κολωνία να έχει πετύχει την ισοφάριση με τον Σεμπάστιαν Άντερσον στο 36ο λεπτό. Δίχως ανατροπές κύλησε η επανάληψη, με την Ντόρτμουν να πετάει δύο πολύτιμους βαθμούς…

Η 27η αγωνιστική:

Μπόχουμ-Γκλάντμπαχ Διεκόπη στο 70΄ με το σκορ στο 0-2 (55΄ Πλεά, 61΄ Εμπολό)

Στουτγκάρδη-Άουγκσμπουργκ 3-2 (44′ Αντον, 79′ Μαρμούς, 82′ Τόμας-6′ Χαν, 45′ Γκρέγκοριτς)

Μάιντς-Αρμίνια Μπίλεφελντ 4-0 (1′, 75′ πεν. Μπούργκχαρντ-65′ πεν. Νιακατέ, 79′ πεν. Ινγκβαρτσεν)

Χέρτα Βερολίνου-Χοφενχάιμ 3-0 (39′ Σταρκ, 63′ Μπελφοντίλ, 74′ αυτ. Ράουμ)

Γκρόιτερ Φιρτ-Φράιμπουργκ 0-0

Μπάγερν Μονάχου-Ουνιόν Βερολίνου 4-0 (16΄ Κόμαν, 25΄ Κουασί, 45+1΄, 47΄ Λεβαντόφσκι)

Λειψία-Άιντραχτ Φρανκφούρτης 0-0

Βόλφσμπουργκ-Λεβερκούζεν 0-2 (86′, 90′ Παουλίνιο)

Κολωνία-Ντόρτμουντ 1-1 (36΄ Άντερσον – 8΄ Βολφ)