Ήττα – σοκ για τη Λέστερ στο «Κινγκ Πάουερ», με την Έβερτον του Κάρλο Αντσελότι να περνά νικηφόρα με 2-0 στο πλαίσιο της 13ης αγωνιστικής και να πλησιάζει τις «αλεπούδες» στον ένα βαθμό. Τα «ζαχαρωτά» έκαναν μια μεστή εμφάνιση, πέτυχαν από ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο κι έδωσαν συνέχεια στην πολύ καλή πορεία τους.

Αντίθετα, η Άρσεναλ απογοήτευσε ακόμη μια φορά. Οι «κανονιέρηδες» παραχώρησαν ισοπαλία στο «Εμιρέιτς» απέναντι στη Σαουθάμπτον, ενώ χρειάστηκε μάλιστα να ισοφαρίσουν με τον Ομπαμεγιάνγκ για να σώσουν τον ένα βαθμό. Στο «Έλαντ Ρόουντ» η Λιντς του Μαρσέλο Μπιέλσα… άστραψε και βρόντηξε, επικρατώντας της Νιούκαστλ με το «χορταστικό» 5-2.

Οι γηπεδούχοι βρέθηκαν πίσω στο σκορ, με το πρώτο ημίχρονο να τελειώνει 1-1 και στο δεύτερο να ξεκινά το… «κοντσέρτο για πολυβόλα». Χαρακτηριστικό της πολυφωνίας που διαθέτει η Λιντς είναι το γεγονός πως τα πέντε γκολ τα πέτυχαν πέντε διαφορετικοί ποδοσφαιριστές.

Η 13η αγωνιστική:

Γουλβς-Τσέλσι 2-1 (66΄ Ποντένσε, 90΄+6 – 49΄ Ζιρού)

Μάντσεστερ Σ.-Γουέστ Μπρομ 1-1 (30΄ Γκιντογκάν – 43΄ αυτ. Ντίας)

Άρσεναλ-Σαουθάμπτον 1-1 (52΄ Ομπαμεγιάνγκ – 18΄ Γουόλκοτ)

Λιντς-Νιούκαστλ 5-2 (35΄ Μπάμφορντ, 62΄ Ροντρίγκο, 78΄ Ντάλας, 85΄ Αλιόσκι, 88΄ Χάρισον – 26΄ Χέντρικ, 65΄ Κλαρκ)

Λέστερ-Έβερτον 0-2 (21΄ Ριτσάρλισον, 72΄ Χολγκέιτ)