Με ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο, η Γρανάδα δεν συνάντησε ιδιαίτερα προβλήματα στην Κύπρο απέναντι στην Ομόνοια, της οποίας επιβλήθηκε με 2-0 και παραμένει επικεφαλής στον 5ο όμιλο, με τον ΠΑΟΚ πλέον να ακολουθεί μετά τη θριαμβευτική νίκη επί της Αϊντχόφεν.

Σε ένα από τα πιο σημαντικά παιχνίδια της βραδιάς, η Ρέιντζερς κρατούσε ως το 90΄ το 3-2 στο «Ντα Λουζ» απέναντι την Μπενφίκα, που είχε προηγηθεί αλλά η αποβολή του Οταμέντι μόλις στο 19ο λεπτό με απευθείας κόκκινη την είχε φέρει πίσω με 1-3. Στα τελευταία 13 λεπτά όμως οι «αετοί» έκαναν την επίθεσή τους και κατάφεραν έναν μικρό άθλο, ισοφαρίζοντας.

Ο Παντελής Χατζηδιάκος ήταν βασικός στην Αλκμάαρ (αντικαταστάθηκε προς το τέλος), με την ομάδα του να ηττάται δύσκολα στην Ισπανία από τη Ρεάλ Σοσιεδάδ, ενώ ο Ταξιάρης Φούντας ήταν εκτός αποστολής στην Αούστρια Βιέννης, που είχε δυσκολίες αλλά με 2 γκολ στο τέλος νίκησε την Ντάνταλκ.

Ο Μανωλάς ήταν στον πάγκο, στη δύσκολη νίκη της Νάπολι επί της Ριέκα στην Κροατία (2-1), ενώ η Ρόμα έκανε επίδειξη δύναμης απέναντι στην Κλουζ, την οποία συνέτριψε με 5-0 στο «Ολίμπικο».

Η 3η αγωνιστική:

1ος όμιλος

Ρόμα-Κλουζ 5-0 (2΄ Μχιταριάν, 23΄ Ιμπάνιεθ, 34΄, 83΄ Μαγιοράλ, 89΄ Πέδρο)

2ος Όμιλος

Ραπίντ Βιένης-Ντάνταλκ 4-3 (22΄ Λιούμπιτσιτς, 79΄ Αράς, 87΄ Χόφμαν, 90΄ Ντεμίρ – 7΄ Χόμπαν, 82΄ πεν., 90΄+6 πεν. ΜακΜίλαν)

3ο Ομιλος

Χάποελ Μπερ Σέβα-Λεβερκούζεν 2-4 (12΄, 25΄ Ακολάτσε – 5΄, 75΄ Μπέιλι, 39΄ αυτ. Ντάντια, 88΄ Βιρτς)

Σλάβια Πράγας-Νις 3-2 (16΄, 71΄ Κούτστα, 43΄ Σιμά – 33΄ Γκουιρί, 90΄ Ντογιέ)

Βαθμολογία

Λεβερκούζεν 6

Σλάβια Πράγας 6

Χάποελ Μπερ Σέβα 3

Νις 3

4ος Όμιλος

Λεζ Πόζναν-Σταντάρ Λιέγης 3-1 (14΄ Σκόρας, 22΄, 48΄ Ίσακ – 29΄ Λεστιέν)

Μπενφίκα-Ρέιντζερς 3-3 (2΄ αυτ. Γκόλντσον, 77΄ Ράφα Σίλβα, 90΄ Νούνιες – 24΄ αυτ. Γκονσάλβες, 25΄ Γκλεν Καμαρά, 51΄ Μορέλος)

Βαθμολογία

Μπενφίκα 7

Ρέιντζερς 7

Λεχ Πόζναν 3

Σταντάρ Λιέγης 0

5ος Όμιλος

ΠΑΟΚ-Αϊντχόφεν 4-1 (47΄ Σβαμπ, 56΄, 67΄ Ζίβκοβιτς, 58΄ Τζόλης – 20΄ πεν. Ζάχαβι)

Ομόνοια-Γρανάδα 0-2 (4΄ Ερέρα, 63΄ Σουάρεθ)