Λεβερκούζεν και Φράιμπουργκ πέρασαν στην κορυφή της βαθμολογίας της Bundesliga, έπειτα από τις εκτός έδρας νίκες που σημείωσαν στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής.

Έχοντας… βοήθεια από τους παίκτες της Άουγκσμπουργκ, που σημείωσαν δύο αυτογκόλ στο πρώτο τέταρτο, η Λεβερκούζεν έκανε περίπατο με 4-1 στη «WWK Αρίνα». Ο Πάτρικ Σικ συνέχισε το σερί σκοραρίσματος ενώ ο Φλόριαν Νίντερλεχνερ «έγραψε ιστορία» καθώς βρήκε δίχτυα και στις δύο εστίες. Δε χρησιμοποιήθηκε καθόλου για τις «ασπιρίνες» ο Παναγιώτης Ρέτσος.

Μετά το γκολ στο DFB Pokal, κόντρα στην BFC Ντινάμο, ο Κωνσταντίνος Μαυροπάνος σκόραρε και στην Bundesliga. Ωστόσο, το γκολ του διεθνή Έλληνα κεντρικού αμυντικού δε στάθηκε αρκετό για τη Στουτγκάρδη, η οποία γνώρισε την ήττα με 3-2 από τη Φράιμπουργκ στη «Μερτσέντες Μπενζ Αρίνα». Μάλιστα, ο πρώην στόπερ του ΠΑΣ Γιάννινα έγινε αναγκαστική αλλαγή στο 61ο λεπτό – υπέστη τράβηγμα – κι η κατάστασή του θα επανεκτιμηθεί αύριο.

Με τον Βασίλη Λαμπρόπουλο στο αρχικό σχήμα και τον Κώστα Σταφυλλίδη στον πάγκο, η Μπόχουμ γνώρισε την ήττα με 2-1 από την Κολωνία στο «Ράιν Ενεργκί Στάντιον», σε ένα ματς που… πήρε φωτιά στο τελευταίο δεκάλεπτο. Αρμίνια Μπίλεφελντ και Αϊντραχτ Φρανκφούρτης έμειναν δίχως νίκη στο πρωτάθλημα καθώς αναδείχθηκαν ισόπαλες με σκορ 1-1 στη «Σούκο Αρίνα». Από τον πάγκο είδε το ματς για την Αρμίνια ο Στέφανος Καπίνο ενώ εκτός αποστολής για την Άιντραχτ – αντιπάλου του Ολυμπιακού στους ομίλους του Europa League – ήταν ο Στέφεν Τσούμπερ, μεταγραφικός στόχος της ΑΕΚ. Επιβλητική, τέλος, η Μάιντς επιβλήθηκε με 3-0 της Γκρόιτερ Φιρτ στην «Όπελ Αρίνα».

Τα αποτελέσματα και οι σκόρερ της 3ης αγωνιστικής της Bundesliga έχουν ως εξής:

Παρασκευή 27/8

Ντόρτμουντ-Χόφενχαϊμ 3-2 (49’ Ρέινα, 69’ Μπέλινγχαμ, 90’+1’ Χάαλαντ – 61’ Μπάουμγκαρντνερ, 90’ Νταμπούρ)

Σάββατο 28/8

Στουτγκάρδη-Φράιμπουργκ 2-3 (45’+1’ Μαυροπάνος, 45’+3’ Αλ Γκαντιούι – 3’, 9’ Γου Γιονγκ, 28’ Χέλερ)

Μάιντς-Γκρόιτερ Φιρτ 3-0 (15’ Λουκοκί, 18’ Τσάλαϊ, 90’+3’ Στέγκερ)

Άουγκσμπουργκ-Λεβερκούζεν 1-4 (30’ Νίντερλεχνερ – 3’αυτ. Ιάγκο, 14’αυτ. Νίντερλεχνερ, 75’ Σικ, 81’ Βιρτς)

Αρμίνια Μπίλεφελντ-Άιντραχτ Φρανκφούρτης 1-1 (86’ Βίμερ – 22’ Χάουγκε)

Κολωνία-Μπόχουμ 2-1 (82’ Σάουμπ, 90’+1’ Λέμπερλε – 90’+4’ Τσόλερ)

Μπάγερν Μονάχου-Χέρτα Βερολίνου 19:30