Πετυχαίνοντας χατ-τρικ σε 42 λεπτά, ο Τσίρο Ιμόμπιλε οδήγησε τη Λάτσιο στο επιβλητικό 6-1 επί της Σπέτσια στο «Ολίμπικο», σε αναμέτρηση για τη 2η αγωνιστική της Serie A. Μάλιστα, η Σπέτσια έκανε το… λάθος να προηγηθεί με το γκολ του – πρώην άσου της ΑΕΚ – Ντανιέλε Βέρντε, ωστόσο η απάντηση ήρθε άμεσα από τον Ιμόμπιλε και μάλιστα εις τριπλούν.

Η αποβολή του Κέλβιν Αμιάν (54’) με απευθείας κόκκινη κάρτα για την ομάδα του Δημήτρη Νικολάου, απλοποίησε ακόμα περισσότερα τα πράγματα για τους «λατσιάλι» που σημείωσαν ακόμα τρία γκολ στο δεύτερο 45λεπτο.

Κι αν στην «Αιώνια Πόλη»… έβρεξε γκολ, κάτι τέτοιο δε συνέβη στο Μπέργκαμο. Παρά τις πάρα πολλές ευκαιρίες, η Αταλάντα έμεινε στο 0-0 με την Μπολόνια, καταγράφοντας την πρώτη φετινή απώλεια βαθμών. Οι τελικές προσπάθειες ήταν 22-4 ωστόσο ο Λούκας Σκορούπσκι «κατέβασε ρολά», με την ομάδα του Σίνισα Μιχαϊλοβιτς να αποσπά το βαθμό της ισοπαλίας.

Η 2η αγωνιστική:

Παρασκευή 27/8

Ουντινέζε-Βενέτσια 3-0 (29’ Πουσέτο, 70’ Ντολοφέου, 90’+3’ Μολίνα)

Βερόνα-Ίντερ 1-3 (15’ Ίλιτς – 47’ Μαρτίνεζ, 83’, 90’+4’ Κορέα)

Σάββατο 28/8

Αταλάντα-Μπολόνια 0-0

Λάτσιο-Σπέτσια 6-1 (5’, 15’, 45’+2’ Ιμόμπιλε, 47’ Άντερσον, 70’ Χίσαϊ, 85’ Λουίς Αλμπέρτο – 4’ Βέρντε)

Φιορεντίνα-Τορίνο 21:45

Γιουβέντους-Έμπολι 21:45