Βαριά ήττα με 4-0 σκορ γνώρισε η Εθνική Γυναικών από την αντίστοιχη ουκρανική ομάδα στο «Απόστολος Νικολαΐδης», για την προκριματική φάση του EURO 2022.

Στην εξέλιξη του παιχνιδιού βάρυνε αποφασιστικά το γρήγορο γκολ των φιλοξενούμενων, που άνοιξαν το σκορ μόλις στο 5ο λεπτό με την Παντσούλαγια, ενώ στο 29΄ η Κράβετς διπλασίασε.

Αντίδραση από την ελληνική ομάδα δεν υπήρξε, κι έτσι στο β΄ ημίχρονο οι Ουκρανές πέτυχαν άλλα τόσα γκολ, πάλι με την Κράβετς στο 55΄ και την Κουνίνα στο 83΄, η οποία διαμόρφωσε και το τελικό σκορ.

Οι συνθέσεις:

ΕΛΛΑΔΑ: Παπακωνσταντίνου, Μήτκου, Ζέρβα (64’ Πίτσιου), Στράντζαλη, Κακαμπούκη (63’ Μωραϊτίδου), Σιδηρά (75΄Νεφρού), Μάρκου (33’ Πούλιου), Σπυριδωνίδου, Γκάτσου, Χαμαλίδου (75’ Σαρρή), Πατερνά.

ΟΥΚΡΑΝΙΑ: Σάνινα, Πέτρικ (74’ Ποντόλσκα), Φιλένκο (80’ Χρίστιουκ), Καλίνινα (46’ Μαλάκοβα), Κόζλοβα (80’ Α. Βαρόνινα), Κούνινα, Παντσούλαγια, Σμάτκο, Αντρούστσακ (60’ Βαρόνινα), Κιμίς, Κράβετς.