Η Κρίσταλ Πάλας «έσπασε» το σερί της Γουέστ Χαμ, καθώς απέσπασε ισοπαλία 2-2 στο μίνι ντέρμπι του Λονδίνου. Έτσι, η Έβερτον βρήκε την ευκαιρία να ανέβει – έστω και προσωρινά – στην κορυφή της βαθμολογίας μαζί με τα «σφυριά».

Η Γουέστ Χαμ προηγήθηκε δύο φορές στο «Λόντον Στάντιουμ» ωστόσο οι «αετοί» της Πάλας ισάριθμες φορές κατάφεραν να φέρουν το ματς στα ίσια, παίρνοντας το βαθμό της ισοπαλίας – δεύτερος φετινός. Η Έβερτον, από την άλλη, κατάφερε να αποδράσει με τους τρεις βαθμούς της νίκης από το «Αμέρικαν Εξπρές Κομιούνιτι Στάντιουμ», με τον Ντεμαράι Γκρέι να σημειώνει ένα γκολ σπάνιας ομορφιάς.

Η Νόριτς, με τον Δημήτρη Γιαννούλη να μένει στον πάγκο και τον Χρήστο Τζόλη εκτός αποστολής, γνώρισε την ήττα με 2-1 από τη Λέστερ στο «Κάροου Ρόουντ» ενώ η Σαουθάμπτον στέρησε στο έβδομο λεπτό των καθυστερήσεων από τη Νιουκάστλ την πρώτη φετινή της νίκη, με τον Τζέιμς Γουόρντ-Πράουζ να ευστοχεί από την άσπρη βούλα. Στο «Βίλα Παρκ», τέλος, η Άστον Βίλα αναδείχθηκε ισόπαλη με σκορ 1-1 με την Μπρέντφορντ, σε ματς που κρίθηκε στο πρώτο τέταρτο.

Τα αποτελέσματα και οι σκόρερ της 3ης αγωνιστικής της Premier League έχουν ως εξής:

Σάββατο 28/8

Μάντσεστερ Σίτι-Άρσεναλ 5-0 (7’ Γκιουντογκάν, 12’, 84’ Τόρες, 43’ Ζεσούς, 53’ Ρόντρι)

Άστον Βίλα-Μπρέντφορντ 1-1 (13’ Μπουεντία – 7’ Τόνεϊ)

Μπράιτον-Έβερτον 0-2 (41’ Γκρέι, 58’πέν. Κάλβερτ-Λιούιν)

Νιουκάστλ-Σαουθάμπτον 2-2 (55’ Γουίλσον, 90’+1’ Σεντ-Μαξιμίν – 74’ Ελιουνούσι, 90’+7’πέν. Γουόρντ-Πράουζ)

Νόριτς-Λέστερ 1-2 (44’πέν. Πούκι – 8’ Βάρντι, 76’ Αλμπράιτον)

Γουέστ Χαμ-Κρίσταλ Πάλας 2-2 (39’ Φορνάλς, 68’ Αντόνιο – 58’, 70’ Γκάλαχερ)

Λίβερπουλ-Τσέλσι 19:30