Ισόπαλη, δίχως τέρματα, ολοκληρώθηκε η σπουδαία αναμέτρηση ανάμεσα στον Λεβαδειακό και την Καλαμάτα, στο πλαίσιο της 14ης αγωνιστικής του Β’ Ομίλου του πρωταθλήματος της Super League 2.

Οι Βοιωτοί, που έμειναν για τρίτο συνεχόμενο παιχνίδι μέσα στο 2022 μακριά από τη νίκη (δύο ισοπαλίες και μια ήττα), βρέθηκαν μόνοι τους στην κορυφή της βαθμολογίας, αφού αναβλήθηκε το παιχνίδι της ΑΕΚ Β’. Η «Μαύρη Θύελλα», από την άλλη, θα έχει να λέει για το σουτ του Αναστασόπουλου στο 11ο λεπτό, το οποίο τράνταξε το οριζόντιο δοκάρι του Στογιάνοβιτς.

Χάρη σε ένα εξαιρετικό πρώτο ημίχρονο, ο ΟΦ Ιεράπετρας συνέχισε την ανοδική του πορεία κερδίζοντας εύκολα με 3-1 τον Αστέρα Βλαχιώτη στο «Βουζουνεράκειο». Πατρίκ Βουό (15’), Καλούδης Λεμονής (28’) και Αλέξις Μεσίντορο (45’+3’) τα γκολ του συλλόγου της Κρήτης, μείωσε στο φινάλε ο Σλάβκο Σοκολάροφ για τον Αστέρα.

Μία άλλη ομάδα της Κρήτης, η Επισκοπή, εκμεταλλεύτηκε – επίσης – την έδρα της. Το 1-0 επί της Κηφισιάς στο «Π. Ι. Βαρδινογιάννης» ήρθε χάρη στο τέρμα του Δημήτρη Πολυχρόνη στο 50ο λεπτό.

Με το ίδιο σκορ επιβλήθηκε και το Αιγάλεω του Καραϊσκάκη στο «Σταύρος Μαυροθαλασσίτης». Τη διαφορά έκανε ο Ντόνι φαν Ιπάρεν, ο οποίος σκόραρε σε… λάθος εστία στο 34’, καταδικάζοντας σε ήττα τους Αρτινούς.

Συναρπαστικό παιχνίδι – ειδικά στο πρώτο ημίχρονο – στο «Γρηγόρης Λαμπράκης», με την Καλλιθέα να ανατρέπει τα δεδομένα και να κερδίζει με 3-2 τον Εργοτέλη ενώ είχε και δύο δοκάρια. Ο Άντονι Μουνιέ (18’, 45’+2’) ήταν αυτός που άνοιξε και έκλεισε το σκορ. Ενδιάμεσα, ο Εργοτέλης είχε καταφέρει να προηγηθεί με τα γκολ των Θανάση Κωστανάσιου (27’πέν.) και Αντώνη Μπουρσέλη (36’), ενώ ο Βασίλης Κωστίκας ήταν αυτός που είχε ισοφαρίσει προσωρινά σε 2-2 για την Καλλιθέα. Προτού… πει την τελευταία λέξη ο πρώην φορ του Παναθηναϊκού.

Ένα γκολ του Γκούργιντερ Σινχ (19’) κι ένα του Μάριου Ζουνή (76’), τέλος, στάθηκαν αρκετά για να πάρει ο Διαγόρας Ρόδου τη νίκη με 2-0 επί της ουραγού Ζακύνθου εκτός έδρας.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα της 14ης αγωνιστικής του Β’ Ομίλου του πρωταθλήματος της Super League 2 και η βαθμολογία: