Την απόφαση να μην παραταχθεί ο Ολυμπιακός Β’ στον αγωνιστικό χώρο για το β’ ημίχρονο του αγώνα με την Καλλιθέα έλαβαν οι ιθύνοντες των Πειραιωτών ως ένδειξη διαμαρτυρίας για τη διαιτησία.

Οι «ερυθρόλευκοι» είχαν σοβαρά παράπονα για το ακυρωθέν γκολ τους (αυτογκόλ του Ευαγγέλου), αλλά και το πρώτο τέρμα των «μπλε» κι έτσι αποφάσισαν να αποχωρήσουν από το παιχνίδι.

Πιο συγκεκριμένα, πριν την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου οι παίκτες της ομάδας του Ολυμπιακού Β’ αποχώρησαν από το γήπεδο ως ένδειξη διαμαρτυρίας για τις διαιτητικές αποφάσεις.

Ο ρέφερι του αγώνα περίμενε για πέντε λεπτά, προκειμένου να επιστρέψουν οι παίκτες των Πειραιωτών, ωστόσο αυτό δεν συνέβη, κι έτσι στις 16.43 έκλεισε το Φύλλο Αγώνα.

Στην Καλλιθέα και ο Μαρινάκης

Αξίζει να σημειωθεί ότι λίγη ώρα μετά την απόφαση των «ερυθρόλευκων», ο πρόεδρος και μεγαλομέτοχος του Ολυμπιακού, Βαγγέλης Μαρινάκης, μετέβη στο γήπεδο της Καλλιθέας και πήγε στα αποδυτήρια του γηπέδου!

Με ποια ποινή κινδυνεύει ο Ολυμπιακός μετά την αποχώρηση από το ματς

Με αφαίρεση πέντε βαθμών από το τρέχον και άλλων πέντε από το επόμενο πρωτάθλημα κινδυνεύει ο Ολυμπιακός, μετά την απόφαση του να μην  κατέβει να αγωνιστεί στο β’ ημίχρονο του αγώνα με την Καλλιθέα, για την 7η αγωνιστική, στον β’ όμιλο της Super League 2.

Να τονιστεί πάντως, ότι οι ομάδες β’ δεν υποβιβάζονται στη γ’ Εθνική, ούτε προβιβάζονται στην Σούπερ Λίγκα.

Το άρθρο 21 του ΚΑΠ αναφέρει τα εξής:

Εάν μία ομάδα αποχωρήσει από έναν αγώνα μετά την έναρξή του, με αφαίρεση πέντε (5) βαθμών από την τρέχουσα και πέντε (5) βαθμών από την επόμενη αγωνιστική περίοδο και χρηματική ποινή από είκοσι (20.000) έως διακόσιες χιλιάδες (200.000) Ευρώ για τις ΠΑΕ και έως δύο χιλιάδες (2.000) ευρώ για τα σωματεία. Σε αυτή την περίπτωση η υπαίτια ομάδα δεν δικαιούται μερίδιο από τις εισπράξεις του αγώνα, το οποίο περιέρχεται στη διοργανώτρια.

Στο μεταξύ, χάρη σε γκολ του Κέρι στο 53ο λεπτό, η Παναχαϊκή επιβλήθηκε εκτός έδρας του ουραγού ΠΑΟ Ρουφ με 1-0.

Στις αναμετρήσεις για την 7η αγωνιστική στον Β΄ όμιλο του πρωταθλήματος της Super League 2 σημειώθηκαν τα αποτελέσματα:

ΟΦ Ιεράπετρας – ΑΕΚ Β΄ 3-2

Αιγάλεω – Χανιά 0-0

Ηλιούπολη – Επισκοπή 0-0

Προοδευτική – Ηρόδοτος 1-0

Απόλλων Σμύρνης – Καλαμάτα 0-2

ΠΑΟ Ρουφ – Παναχαϊκή 0-1