Mόνο αν… αυτοκτονήσει στη συνέχεια των πλέι οφ της Super League θα χάσει ο Παναθηναϊκός την πρώτη θέση, που οδηγεί στα προκριματικά του Τσάμπιονς Λιγκ.

Oι «πράσινοι», που προελαύνουν στο μίνι πρωτάθλημα, χάρη σε γκολ του Ταυλαρίδη στο 43ο λεπτό, πέρασαν νικηφόρα την Τετάρτη με 1-0 από την έδρα του ΠΑΟΚ, και με την τρίτη νίκη τους σε ισάριθμα ματς, κατάφεραν να αυξήσουν στους επτά βαθμούς τη διαφορά τους με τον «δικέφαλο» του Βορρά.

Aξίζει να σημειωθεί ότι, με δεδομένο ότι απομένουν τρεις αγωνιστικές για τη λήξη των πλέι οφ, σε περίπτωση που η ομάδα του Γιάννη Αναστασίου νικήσει την Κυριακή τους Θεσσαλονικείς στη Λεωφόρο, τότε θα εξασφαλίσει και μαθηματικά την πρωτιά.

Ο αγώνας

Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν από το ξεκίνημα του ματς να πιέσουν ψηλά και να κυκλοφορήσουν την μπάλα, ωστόσο ο Παναθηναϊκός, παίζοντας το παιχνίδι των αντεπιθέσεων κατάφερε να απειλήσει πρώτος στο ματς.

Στο 9ο λεπτό ο Καρέλης έκανε ένα σουτ που δεν βρήκε στόχο, ενώ στο 14′ χάθηκε μια διπλή πολύ καλή ευκαιρία για το τριφύλλι: ο Πράνιτς σούταρε, ο Ιτάνζ απέκρουσε δύσκολα, ενώ ο γκολκίπερ του ΠΑΟΚ στην συνέχεια της φάσης έσωσε την εστία του σε σουτ του Νίνη από το ύψος του πέναλτι.

Ο ΠΑΟΚ προσπάθησε να αφυπνιστεί και το πρώτο σουτ που έκανε καταγράφηκε στο 20′ με τον Κίτσιου, το οποίο πάντως δεν ανησύχησε ο Στιλ.

O Σωτήρης Νίνης που και σε αυτό το παιχνίδι ήταν από τους κορυφαίους του Παναθηναϊκού απείλησε εκ νέου στο 26′, βλέποντας ωστόσο τον Ιτάνζ να εξουδετερώνει το μακρινό του σουτ, ενώ στο 32′ με νέο σουτ ανάγκασε τον γκολκίπερ του ΠΑΟΚ σε νέα μεγάλη απόκρουση.

Στο 43ο λεπτό πάντως έμελλε η φανερή ανωτερότητα του τριφυλλιού να μετουσιωθεί σε γκολ: από σέντρα του Μπούρμπου, ο Ταυλαρίδης πήδησε ψηλότερα από όλους και με κεφαλιά παραβίασε την εστία του ΠΑΟΚ.

Με δύο αλλαγές ξεκίνησε στο δεύτερο ημίχρονο ο ΠΑΟΚ, με τους Αθανασιάδη και Περέϊρα να περνούν στον αγωνιστικό χώρο, δίνοντας μεγαλύτερη κινητικότητα στην ομάδα τους, η οποία στο 51′ έφτασε κοντά στο 1-1 αλλά το σουτ από πλάγια του Κίτσιου βρήκε το αριστερό δοκάρι του Στιλ.

Ο Παναθηναϊκός πάντως στη συνέχεια κατάφερε να μην κινδυνεύσει ιδιαίτερα, και όντας πιο ουσιαστικός και πιο επικίνδυνος, στο 88′ έφτασε κοντά σε ένα δεύτερο γκολ με τον Μπεργκ η κεφαλιά του οποίου από πλεονεκτική θέση εξουδετερώθηκε από τον Ιτάνζ.

Με τις αποδοκιμασίες των φίλων του ΠΑΟΚ στους παίκτες της ομάδας τους, έληξε το παιχνίδι, με το «τριφύλλι» να κερδίζει τρες σημαντικούς βαθμούς, που τον έχουν καταστήσει αδιαφιλονίκητο φαβορί για την πρωτιά.

ΠΑΟΚ-Παναθηναϊκός 0-1

Γκολ: 43′ Ταυλαρίδης

Κίτρινες: Kάτσε, Τζαβέλλας-Ατζαγκούν, Μπεργκ

ΠΑΟΚ: Ιτάνζ, Κίτσιου, Ρατς, Τζαβέλλας, Κόστα, Τζιόλης, Κάτσε, Νομπόα, Μακ, Ποζόγλου (46΄ Αθανασιάδης, 67΄ Κουλούρης), Παπαδόπουλος (46′ Περέιρα).

Παναθηναϊκός: Στιλ, Μπούρμπος, Νάνο, Σίντεφελντ, Κουτρουμπής, Ταυλαρίδης, Ζέκα, Μαυρίας, Νίνης (77΄ Λαγός), Πράνιτς (57΄ Ατζαγκούν), Καρέλης (62΄ Μπέργκ).

Eπιμέλεια: Μπάμπης Παπαφιλιππάκης