Με τον ιδανικότερο τρόπο ξεκίνησε ο Βόλος τις αγωνιστικές του υποχρεώσεις στη Super League.

Οι νεοφώτιστοι στον παρθενικό τους αγώνα στην πρώτη τη τάξει κατηγορία του ελληνικού ποδοσφαίρου επικράτησαν με 2-1 του Πανιωνίου στη Νέα Σμύρνη, πετυχαίνοντας έτσι ιστορική νίκη.

Μεγάλος πρωταγωνιστής για το συγκρότημα του Χουάν Φεράντο ήταν ο Μουνίθ, ο οποίος σημείωσε και τα δύο τέρματα (38′, 70′) της ομάδας του.

Οι φιλοξενούμενοι ήταν καλύτεροι σε όλη την αναμέτρηση και κέρδισαν δίκαια. Από την άλλη ο Πανιώνιος ήταν πάρα πολύ κακός, ασύνδετος με πολλά λάθη στην άμυνα.

Το μόνο που κατάφεραν οι «κυανέρυθροι» ήταν να μειώσουν στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων με τον Αραμπούλι.

Αξίζει να σημειωθεί ότι στο δεύτερο γκολ του Βόλου ο διαιτητής χρησιμοποίησε το VAR, ενώ αρχικά ο επόπτης είχε υποδείξει τον Μουνίθ σε θέση οφσάιντ.

Kίτρινες: Καμαρά, Μαξίμοβιτς – Μπασόνγκ, Μπαλογιάννης

Πανιώνιος (Ακης Μάντζιος): Κότνικ, Παπαγεωργίου, Σαραμαντάς, Ευαγγέλου, Ντομίνγκεζ, Κόρμπος, Μανιάτης (55′ Μαξίμοβιτς), Άρσε, Τσιλούλης (55′ Εμμανουηλίδης), Καμαρά, Δούμτσιος.

Βόλος (Χουάν Φεράντο): Γκαραβέλης, Ντεντάκης, Φεράρι, Δημόπουλος, Μπασόνγκ, Ατιγιάτ (34′ Μπαλογιάννης), Τσοκάνης, Μυστακίδης (78′ Μαξ), Ζοάο, Μουνίθ (82′ Σαρμιέντο), Γέντρισεκ.