Πανέτοιμη για τα… σαλόνια της Superleague δείχνει η ΑΕΚ, καθώς στο πρώτο φιλικό μπροστά στο κοινό της στο ΟΑΚΑ, απέναντι στην πανίσχυρη Σεβίλλη (κάτοχος του Europa League για δύο συνεχόμενα χρόνια) στάθηκε πάρα πολύ καλά και αναδείχτηκε ισόπαλη με σκορ 1-1.

Η ΑΕΚ είχε μάλιστα 13 σουτ προς το τέρμα, έναντι 7 των φιλοξενούμενων.

Το σκορ άνοιξε ο Αραβίδης μόλις στο τρίτο λεπτό με συρτό σουτ μετά από εκτέλεση κόρνερ.

Στο 19ο λεπτό ισοφάρισε για τους Ισπανούς με υπέροχο τεχνικό σουτ από το ύψος της περιοχής ο Ρέγιες.

Σημειώνεται ότι αυτό ήταν το τελευταίο τεστ για τους Σεβιγιάνους πριν από το ματς για το ευρωπαϊκό σούπερ καπ με την Μπαρτσελόνα.

Οι συνθέσεις:

ΑΕΚ (Τραϊανός Δέλλας): Μπαρόχα, Γκάλο, Κολοβέτσιος, Τζανετόπουλος, Σοϊλέδης, Σιμόες, Γιόχανσον, Πλατέλλας, Βάργκας, Αραβίδης,Τζεμπούρ

Στον πάγκο: Ανέστης, Βούρας, Βασιλαντωνόπουλος, Πεταυράκης, Άρθο, Σβάρνας, Λαμπρόπουλος, Γροντής, Ζόριτς, Μπαρμπόσα, Φαγέ, Κρισάντους

Σεβίλλη (Ουνάι Έμερι): Μπέτο, Μαριάνο, Λουίσμι, Σουάρες, Εσκουδέρο, Κριχόβιακ, Ιμπόρα, Ρέγες, Μπανέγα, Κονοπλιάνκα, Γκαμεϊρό

Στον πάγκο: Ρίκο, Τρεμουλινάς, Ραμί, Κρον-Ντέλι, Ιμπόμπιλε, Κακουτά, Κριστόφορο, Βιτόλο, Κόκε, Κοτάν, Μουνιόθ, Σόρια

Στην αναμέτρηση του ΟΑΚΑ οι οπαδοί της Ενωσης έχουν την ευκαιρία να δουν για πρώτη φορά φέτος τη νέα φανέλα της.