Ο Τρινκάο… έκοβε και ο Μέσι «έραβε» στο «Καμπ Νου», όπου η Μπαρτσελόνα ξέσπασε στην Αλαβές, την οποία συνέτριψε με 5-1 στο πλαίσιο της 23ης αγωνιστικής στη La Liga κι έφτασε τη Ρεάλ στη δεύτερη θέση, μειώνοντας εκ νέου στους 8 βαθμούς τη διαφορά από την Ατλέτικο Μαδρίτης.

Ο 22χρονος Πορτογάλος, που έχει αξιόλογη συνεισφορά φέτος στην επίθεση της «Μπάρτσα», άνοιξε το σκορ στο 29ο λεπτό και στο 36΄ ακυρώθηκε γκολ του Μέσι, για οφσάιντ του Γκριεζμάν. Ο «ψύλλος» όμως χτύπησε στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων για το 2-0 κλείνοντας ιδανικά το ημίχρονο.

Η μείωση του σκορ από τον Ριόχα στο 57΄ θορύβησε τους «μπλαουγκράνα», που φρόντισαν όμως να απλοποιήσουν την κατάσταση σκοράροντας δύο γκολ σε ένα δίλεπτο, με τους ίδιους σκόρερ και την ίδια σειρά, για να δώσει εμφατικό τόνο στη νίκη της ομάδας του Κούμαν ο Φίρπο, στο 80ό λεπτό.

Η 23η αγωνιστική:

Θέλτα-Έλτσε 3-1 (45΄, 69΄ Μίνα, 45΄+2 Μέντες – 50΄ Ριγκόνι)

Γρανάδα-Ατλέτικο Μαδρίτης 1-2 (66΄ Ερέρα – 63΄ Γιορέντε, 75΄ Κορέα)

Σεβίλλη-Ουέσκα 1-0 (57΄ Μουνίρ)

Έιμπαρ-Βαγιαδολίδ 1-1 (23΄ Κίκε – 7΄ Μέσα)

Μπαρτσελόνα-Αλαβές 5-1 (29΄, 74΄ Τρινκάο, 45΄+1, 75΄ Μέσι, 80΄ Φίρπο – 57΄ Ριόχα)