Με τον Λιονέλ Μέσι να κάνει ότι θέλει, η Μπαρτσελόνα πέρασε νικηφόρα και από το «Μπενίτο Βιγιαμαρίν» και ουσιαστικά «κλείδωσε» και τον φετινό τίτλο, δέκα αγωνιστικές πριν την ολοκλήρωση του ισπανικού πρωταθλήματος.

Ο Αργεντινός σουπερ σταρ πέτυχε χατ-τρικ και «υπέγραψε» το 4-1 των Καταλανών επί της Μπέτις, σκοράροντας στο 18΄ με απευθείας εκτέλεση φάουλ, στις καθυστερήσεις του α΄ ημιχρόνου με πλασέ, μετά από «μαγική» ασίστ του Σουάρες με «τακουνάκι», και στο 85΄ με σουτ και γνωρίζοντας την αποθέωση από τους αντίπαλους φιλάθλους!

Ο Σουάρες πέτυχε με εξαιρετική ατομική ενέργεια στο 63΄ το άλλο γκολ των «μπλαουγκράνα», που βρίσκονται στο +10 από την Ατλέτικο και στο +12 από τη Ρεάλ, μετατρέποντας σε τυπική διαδικασία το υπόλοιπο της σεζόν, σε ό,τι αφορά την κατάκτηση του τίτλου. Το μόνο μελανό σημείο για την Μπαρτσελόνα, ήταν ο τραυματισμός του Λουίς Σουάρες, που αποχώρησε λίγα λεπτά πριν τη λήξη με πρόβλημα στον αστράγαλο.