Η Λάτσιο πήρε τη νίκη με 2-1 επί της Γιουβέντους, στο Στάδιο Ολίμπικο, στον αγώνα με τον οποίο «έπεσε η αυλαία» της 29ης αγωνιστικής της Serie A. Οι «Λατσιάλι» έφτασαν τους 58 βαθμούς και βρίσκονται στη δεύτερη θέση στο +5 πλέον από την τρίτη στον βαθμολογικό πίνακα, Ρόμα και μετά την ισοπαλία για Ίντερ και Μίλαν.

Ο Σεργκέι Μιλίνκοβιτς Σάβιτς στο 38ο λεπτό άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους, όταν νίκησε τον Άλεξ Σάντρο. Όμως, τέσσερα λεπτά αργότερα, ο Αντριάν Ραμπιό κατάφερε να νικήσει τον Ιβάν Προβεντέλ και να στείλει τις δύο ομάδες στα αποδυτήρια με ισοπαλία. Ο Ματία αξιοποίησε στο 53ο λεπτό διαμόρφωσε το τελικό σκορ, ενώ λίγο αργότερα έστειλε ξανά την μπάλα στα δίχτυα, όμως ήταν οφσάιντ.

Η 29η αγωνιστική:

Σαλερνιτάνα-Ίντερ 1-1 (90΄ Καντρέβα – 6΄ Γκόσενς)

Λέτσε-Νάπολι 1-2 (52΄ Ντι Φραντσέσκο – 18΄ Ντι Λορέντσο, 64΄ αυτ. Γκάλο)

Μίλαν-Έμπολι 0-0

Ουντινέζε-Μόντσα 2-2 (18΄ Λόβριτς, 90΄+2 πεν. Μπέτο – 48΄ Κολπάνι, 56΄ Ροβέλα)

Φιορεντίνα-Σπέτσια 1-1 (25΄αυτ. Βισνιέφσκι – 32΄ Ενζόλα)

Αταλάντα-Μπολόνια 0-2 (49΄ Σανσόνε, 86΄ Ορσολίνι)

Σαμπντόρια-Κρεμονέζε 2-3 (15΄ Λερίς, 66΄ Λάμερς – 35΄ Γκιλιόνε, 85΄ Λοχοσβίλι, 90΄+5 Σερνίκολα)

Τορίνο-Ρόμα 0-1 (8΄πεν. Ντιμπάλα)

Βερόνα-Σασουόλο 2-1 (84΄ Τσεκερίνι, 90΄+5 Γκάις – 34΄ Χαρουΐ)

Λάτσιο-Γιουβέντους 2-1 (38΄ Μιλίνκοβιτς-Σάβιτς, 53΄ Τζακάνι – 42΄ Ραμπιό)