Για 50 λεπτά η Πάρμα είχε «στριμώξει» την Ίντερ στα… σχοινιά κι ετοιμαζόταν να ρίξει μία μεγάλη «βόμβα», στον πρώτο κιόλας αγώνα της φάσης των «16» του Κυπέλλου Ιταλίας.

Το γκολ του Τζούριτς στο 38′ (είχε περάσει ως αλλαγή στο 26′ στη θέση του τραυματία Μαν) και οι αποκρούσεις του “γερόλυκου” Τζιανλουίτζι Μπουφόν, είχαν διαμορφώσει σκηνικό πρόκρισης για τους “παρμέντσι” στο Μιλάνο, όμως οι “νερατζούρι” βρήκαν τον τρόπο να ισοφαρίσουν στο παρά… δύο και να πάρουν εντέλει την πρόκριση στην παράταση, επικρατώντας με 2-1.

Ο Λαουτάρο Μαρτίνες στο 88′ δεν άφησε την ευκαιρία να πάει χαμένη μετά την ασθενή απόκρουση των αμυντικών και γλίτωσε την Ίντερ, ισοφαρίζοντας σε 1-1. Και στο έξτρα 30λεπτο, ο Ατσέρμπι με κεφαλιά στο 110′ νίκησε τον Μπουφόν, διαμορφώνοντας το τελικό 2-1.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα και το πρόγραμμα των υπολοίπων αγώνων της φάσης των «16» του Κυπέλλου Ιταλίας:

Ίντερ-Πάρμα 2-1 παρ. (1-1 κ.δ.)