Μια φανταστική και άκρως αποτελεσματική Λίβερπουλ συνέτριψε 7-0 την Κρίσταλ Πάλας μέσα στην έδρα της, στην εναρκτήρια συνάντηση της 14ης αγωνιστικής στην Premier League και αποσπάστηκε έξι βαθμούς στην κατάταξη από τη δεύτερη Τότεναμ, που υποδέχεται τη Λέστερ σε ντέρμπι για τη δεύτερη θέση.

Η ομάδα του Γιούργκεν Κλοπ έκανε ό,τι ήθελε στο «Σέλχαρστ Παρκ» τελειώνοντας το παιχνίδι από το πρώτο κιόλας ημίχρονο, διάστημα στο οποίο προηγήθηκε με 3-0. Στο 52΄ ο Τζόρνταν Χέντερσον έδωσε τη «χαριστική βολή» στην Κρίσταλ Πάλας, σημειώνοντας το τέταρτο γκολ των «κόκκινων» και καθιστώντας τη ροή του αγώνα μη αναστρέψιμη για τους παίκτες του Ρόι Χότζσον.

Ο Ρομπέρτο Φιρμίνο σκόραρε δις απέναντι στον Βιθέντε Γκουάιτα κι έδωσε την ασίστ στον Σάντιο Μανέ για το 0-2, στο 35ο λεπτό. Κι όταν ο Βραζιλιάνος έγινε αλλαγή παρέδωσε τη… σκυτάλη στον Μοχάμεντ Σαλάχ, που με άλλα δύο γκολ (συν την ασίστ στον Φιρμίνο στο 68΄) έδωσε διαστάσεις στη νίκη της ομάδας του.

Η 14η αγωνιστική:

Κρίσταλ Πάλας-Λίβερπουλ 0-7 (3΄ Μιναμίνο, 36΄ Μανέ, 44΄, 68΄ Φιρμίνο, 52΄ Χέντερσον, 81΄, 84΄ Σαλάχ)

Σαουθάμπτον-Μάντσεστερ Σίτι 17:00

Έβερτον-Άρσεναλ 19:30

Νιούκαστλ-Φούλαμ 22:00