Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ επεκτείνει την παγκόσμια περιοδεία της. Αφού συνέτριψε τη Λίβερπουλ (4-0) στην Ταϊλάνδη πριν από λίγες ημέρες, ο αγγλικός σύλλογος νίκησε αυτή τη φορά τη Μέλμπουρν Βίκτορι στην Αυστραλία με 4-1 και συνεχίζει την προετοιμασία, πριν αντιμετωπίσει την Κρίσταλ Πάλας στις 19 Ιουλίου, στο επόμενο φιλικό παιχνίδι της.

Οι Αυστραλοί αιφνιδίασαν την ομάδα του Τεν Χαγκ και άνοιξαν το σκορ πολύ νωρίς, συγκεκριμένα στο 5ο λεπτό με τον ομογενή Κρίστοφερ Οικονομίδη. Οι «Κόκκινοι Διάβολοι» ανέτρεψαν την κατάσταση λίγο πριν την ανάπαυλα, χάρη στα γκολ των ΜακΤόμινεϊ (43΄) και Μαρσιάλ (45΄), το δεύτερό του στη φετινή καλοκαιρινή προετοιμασία.

Στο δεύτερο ημίχρονο η αγγλική ομάδα σημείωσε άλλα δύο τέρματα, με σκόρερ τους Ράσφορντ στο 78ο και Τσονγκ στο 90ό λεπτό, διευρύνοντας τη νίκη της.