Πραγματοποιώντας εξαιρετική εμφάνιση, η Καλαμάτα επιβλήθηκε με 2-0 του Απόλλωνα Σμύρνης στη Νέα Σμύρνη, σε αναμέτρηση για την 7η αγωνιστική του Β’ Ομίλου του πρωταθλήματος της Super League 2. Μάλιστα, η «Μαύρη Θύελλα» έγινε η πρώτη ομάδα που παραβιάζει την τρέχουσα σεζόν την εστία της «Ελαφράς Ταξιαρχίας», υποχρεώνοντάς την, παράλληλα, στην πρώτη ήττα. Αξίζει να αναφερθεί πως πριν την έναρξη του αγώνα κρατήθηκε ενός λεπτού στιγμή στη μνήμη του προέδρου του Δ.Σ. της ΠΑΕ Απόλλωνα Σμύρνης, Ιωάννη Παξιβανάκη, που έφυγε αιφνίδια από τη ζωή την Παρασκευή.

Η ομάδα του Νίκου Αναστόπουλου άνοιξε το σκορ στο 27’ με ένα γκολ… δώρο. Το λανθασμένο γύρισμα του Άντονι Φατιόν, εκμεταλλεύτηκε ο Χρήστος Ρόβας που με πλασέ εκτός περιοχής νίκησε τον Κωνσταντίνο Κότσαρη για το 0-1. Στο 38’, η «Ελαφρά Ταξιαρχία» έχασε σημαντική ευκαιρία να ισοφαρίσει. Σε σέντρα του Μπεσάρ Χαλίμι από δεξιά, με κεφαλιά ο Νικολάι Σίγκνεβιτς έστειλε την μπάλα στο αριστερό δοκάρι της εστίας του Δημήτρη Ταΐρη! Με σουτ ο Ντάνι Λουπάνο στο 57’ διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

Λίγες ώρες νωρίτερα, η Προοδευτική κέρδιζε με 1-0 τον Ηρόδοτο με κεφαλιά του Βασίλη Ευθυμίου στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους, ενώ ισόπαλα δίχως τέρματα ολοκληρώθηκαν τα παιχνίδια της Ηλιούπολης με την Επισκοπή και του Αιγάλεω με τα Χανιά.