Ρίχνονται στη μάχη του Europa League Άρης και ΟΦΗ

Πρώτη καταχώρηση: Πέμπτη, 17 Σεπτεμβρίου 2020, 06:22
Ρίχνονται στη μάχη του Europa League Άρης και ΟΦΗ

Τις υποχρεώσεις τους στο Europa League αρχίζουν σήμερα ο Άρης και ο ΟΦΗ σε νοκ-άουτ αναμετρήσεις για τον Β` προκριματικό γύρο της διοργάνωσης, με στόχο την πρόκριση στην επόμενη φάση του θεσμού.

Ο Άρης θα φιλοξενήσει την «πρωτάρα» στις ευρωπαϊκές διοργανώσεις, Κόλος Κοβαλίβκα (21:00, Novasports 2HD).

Η ουκρανική ομάδα προέρχεται από πολύ καλή εμφάνιση και άνετη νίκη με 4-0 επί την Λβιβ για το πρωτάθλημα, ενώ οι «κίτρινοι» από ανατροπή επί της Λαμίας στο «Κλεάνθης Βικελίδης» επί της Λαμίας με 3-1.

Οι παίκτες του Μίχαελ Ενινγκ, καλούνται να αποδείξουν στο γήπεδο ότι δικαιολογημένα θεωρούνται το φαβορί και να πάρουν την πρόκριση, όπου τους... περιμένει η Ριέκα.

Κάτι ανάλογο, ισχύει και για τον ΟΦΗ, που απόψε θα υποδεχθεί τον Απόλλωνα Λεμεσού (20:00, Novasports 1HD).

Οι Ηρακλειώτες, προφανώς με το μυαλό στον σημερινό αγώνα, παραχώρησαν ισοπαλία 1-1 στον Παναιτωλικό για την πρεμιέρα της Super League, ενώ οι Κύπριοι νίκησαν δύσκολα με 1-0 την Πάφο για το πρωτάθλημα.

Οι δύο ομάδες βρίσκονται ακόμη στην φάση που βρίσκουν τα... πατήματα τους, αλλά οι παίκτες του Απόλλωνα έχουν περισσότερα ματς στα πόδια τους. Σε περίπτωση πρόκρισης, τα πράγματα θα δυσκολέψουν για τους παίκτες του Γιώργου Σίμου, καθώς στην επόμενη φάση θα αντιμετωπίσουν την πολωνική, Λεχ Πόζναν.

Το πρόγραμμα στον Β` προκριματικό γύρο:

Τετάρτη 16 Σεπτεμβρίου

Προγκρές (Λουξεμβούργο) - Βίλεμ (Ολλανδία) 0-5

Χάμαρμπι (Σουηδία) - Λεχ Πόζναν (Πολωνία) 0-3

B36 Τόρσχαβν (Νησιά Φαρόε) - TNS (Ουαλία) 5-4 πεν. (κ.αγ. 1-1, παρ. 2-2)

Πέμπτη 17 Σεπτεμβρίου

Ίντερ Εσκάλντες (Ανδόρα) - Ντάνταλκ (Ιρλανδία)

Κουόπιο (Φινλανδία) - Σλόβαν Μπρατισλάβα (Σλοβακία)

Λίνφιλντ (Βόρεια Ιρλανδία) - Φλοριάνα (Μάλτα)

Ρίγα (Λετονία) - Τρε Φιόρι (Σαν Μαρίνο)

Τζουργκάρντεν (Σουηδία) - Γιουρόπα (Γιβραλτάρ)

Φλόρα Ταλίν (Εσθονία) - KR Ρέικιαβικ (Ισλανδία)

Σίλεκς (Βόρεια Μακεδονία) - Ντρίτα (Κόσοβο)

Αστάνα (Καζακστάν) - Μπούντουτσνοστ Ποντγκόριτσα (Μαυροβούνιο)

Αραράτ-Αρμένια (Αρμενία) - Φόλα Ες (Λουξεμβούργο)

Κόνας Κουέι Νόμαντς (Ουαλία) - Ντιναμό Τιφλίδας (Γεωργία)

Χάμαρμπι (Σουηδία) - Λεχ Πόζναν (Πολωνία)

Μακάμπι Χάιφα (Ισραήλ) - Καϊράτ Αλμάτι (Καζακστάν)

Μπάτσκα Τόπολα (Σερβία) - Στεάουα Βουκουρεστίου (Ρουμανία)

Σφιντούλ Γκεόργκε Σουρουτσένι (Μολδαβία) - Παρτιζάν (Σερβία)

Λοκομοτίβ Πλόβντιβ (Βουλγαρία) - Τότεναμ (Αγγλία)

Χόνβεντ (Ουγγαρία) - Μάλμε (Σουηδία)

Λίνκολν Ρεντ Ιμπς (Γιβραλτάρ) - Ρέιντζερς (Σκωτία)

Ρένοβα (Βόρεια Μακεδονία) - Χάιντουκ Σπλιτ (Κροατία)

Ντουναΐσκα Στρέντα (Σλοβακία) - Γιάμπλονετς (Τσεχία)

Σάμροκ Ρόβερς (Ιρλανδία) - Μίλαν (Ιταλία)

Καϊσάρ Κιζιλόρντα (Καζακστάν) - ΑΠΟΕΛ (Κύπρος)

Λοκομοτίβ Τιφλίδας (Γεωργία) - Ντιναμό Μόσχας (Ρωσία)

Κοουλρέιν (Βόρεια Ιρλανδία) - Μάδεργουελ (Σκωτία)

Τέουτα (Αλβανία) - Γρανάδα (Ισπανία)

Βίκινγκ (Νορβηγία) - Αμπερντίν (Σκωτία)

ΤΣΣΚΑ Σόφιας (Βουλγαρία) - ΜΠΑΤΕ Μπορίσοφ (Λευκορωσία)

Λάτσι (Αλβανία) - Χάποελ Μπέερ Σεβά (Ισραήλ)

Βέντσπιλς (Λετονία) - Ρόζενμποργκ (Νορβηγία)

Σερβέτ (Ελβετία) - Ρεμς (Γαλλία)

Ολίμπια Λιουμπλιάνα (Σλοβενία) - Ζρίνσκι (Βοσνία/Ερζεγοβίνη)

Πιάστ Γκλίβιτσε (Πολωνία) - Χάρτμπεργκ (Αυστρία)

Χιμπέρνιανς (Μάλτα) - Φεχέρβαρ (Ουγγαρία)

Μούρα (Σλοβενία) - Άαρχους (Δανία)

Νέφτσι (Αζερμπαϊτζάν) - Γαλατασαράι (Τουρκία)

Γκέτεμποργκ (Σουηδία) - Κοπεγχάγη (Δανία)

ΟΦΗ (ΕΛΛΑΔΑ) - Απόλλων Λεμεσού (Κύπρος)

Μπάλα (Ουαλία) - Σταντάρ Λιέγης (Βέλγιο)

Μποτοσάνι (Ρουμανία) - Σκεντίγια (Βόρεια Μακεδονία)

Άρης (ΕΛΛΑΔΑ) - Κόλος Κοβαλίβκα (Ουκρανία)

Ριτεριάι (Λιθουανία) - Σλόβαν Λίμπερετς (Τσεχία)

Μπόρατς Μπάνια Λούκα (Βοσνία/Ερζεγοβίνη) - Ρίο Άβε (Πορτογαλία)

Κουκές (Αλβανία) - Βόλφσμπουργκ (Γερμανία)

Όσιγεκ (Κροατία) - Βασιλεία (Ελβετία)

Μπόντο Γκλιμτ (Νορβηγία) - Ζαλγκίρις Βίλνιους (Λιθουανία)

Τελευταία ενημέρωση: Πέμπτη, 17 Σεπτεμβρίου 2020, 16:31