Με τους Άνταμ Τσέριν και Μπένιαμιν Βέρμπιτς στο αρχικό σχήμα, η Σλοβενία μπήκε με το δεξί στον 8ο όμιλο των προκριματικών του Euro 2024. Η ομάδα του Ματίας Κεκ επικράτησε με 2-1 του Καζακστάν στην «Αστάνα Αρένα» κι έκανε το ιδανικό ξεκίνημα στην προσπάθειά της για να βρεθεί στην τελική φάση της διοργάνωσης.

Οι δύο παίκτες του Παναθηναϊκού, Τσέριν και Βέρμπιτς βρέθηκαν στις πρώτες επιλογές του ομοσπονδιακού τεχνικού (απών απ’ την αποστολή ήταν ο τραυματίας, Σπόραρ), με τον πρώτο να παίζει σε όλο το παιχνίδι και να βγάζει την ασίστ στο γκολ της ισοφάρισης και τον δεύτερο να παραχωρεί την θέση του στον Λόβριτς στο 70ό λεπτό.

Η Σλοβενία χρειάστηκε την ανατροπή για να πάρει το «τρίποντο», καθώς βρέθηκε πίσω στο σκορ στο 24΄ από το γκολ του Σαμορόντοβ, ωστόσο, «απάντησε» στο δεύτερο μέρος με τις δύο αλλαγές του Κεκ. Αρχικά με τον Μπρεκάλο (47΄) από την πάσα του μέσου του Παναθηναϊκού, και στη συνέχεια με τον Βιπότνικ (78΄), οκτώ λεπτά μετά την είσοδό του στον αγωνιστικό χώρο.